NBC og News Corp. vil konkurrere med YouTube

NBC og News Corp. er på vej med en ny hjemmeside, hvor man kan hente professionelle videoklip. YouTube føler sig ikke særligt truet.

Computerworld News Service: News Corp. og NBC vil med samlede kræfter udfordre Googles YouTube ved at lancere deres egen video-delingsside og derved få fingre i nogle af de bunkevis af reklamepenge, der kan tjenes på den type sider.

Den nye side kommer i dette års tredje kvartal, siger News Corp..

Gennem en promoverings-aftale med AOL, Microsofts MSN, MySpace og Yahoo, forventer NBC og News Corp., at den nye side vil få omkring 65 millioner brugere.

For at holde på seerne vil NBC og News Corp. tilbyde gratis adgang til tv-episoder ved at markedsføre Cadbury Schweppes, Cisco Systems., Esurance, Intel og General Motors.

NBC og News Corp. kan i princippet også bruge hjemmesiden som en virtuel kanal, der eksempelvis viser "My Name is Earl," "The Simpsons" og "Prison Break."

”I modsætning til de mange amatør-klip, man kan hente på YouTube, giver den nye side brugerne videoer, der er professionelt produceret,” siger direktør for News Corp., Peter Chernin, i en pressemeddelelse.

Analytikere peger netop på forskellen mellem amatør og professionelt videomateriale, som en af grundene til, at den nye side ikke kommer til at konkurrere med YouTube.

"Det her har faktisk ikke rigtig noget at gøre med YouTube," siger Allen Weiner, analytiker hos Gartner.

"YouTube repræsenterer den ultimative friktionsløse udgivelse, men det her projekt er bare en ny version af den traditionelle fjernsynsudgivelse.”

Også YouTube tog nyheden om den nye side med sindsro:

"YouTube har det største publikum og tilbyder den mest underholdende, originale videosamling på internettet. Vores brugere er meget lidenskabelige i deres forhold til vores service og vi glæder til at fortsætte vores unikke miljø for store og små filmskabere,” siger Julie Supan, kommunikations-direktør for YouTube.

"Vi værdsætter vores forhold med NBC og Fox, fordi de bliver ved med at oploade indhold for at promovere deres programmer og vi ser frem til at fortsætte samarbejdet i fremtiden.”

Oversat af Ditte Thøgersen

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Region Midtjylland

It-specialist til bruger- og rollestyring

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S