NBC og News Corp. vil konkurrere med YouTube

NBC og News Corp. er på vej med en ny hjemmeside, hvor man kan hente professionelle videoklip. YouTube føler sig ikke særligt truet.

Computerworld News Service: News Corp. og NBC vil med samlede kræfter udfordre Googles YouTube ved at lancere deres egen video-delingsside og derved få fingre i nogle af de bunkevis af reklamepenge, der kan tjenes på den type sider.

Den nye side kommer i dette års tredje kvartal, siger News Corp..

Gennem en promoverings-aftale med AOL, Microsofts MSN, MySpace og Yahoo, forventer NBC og News Corp., at den nye side vil få omkring 65 millioner brugere.

For at holde på seerne vil NBC og News Corp. tilbyde gratis adgang til tv-episoder ved at markedsføre Cadbury Schweppes, Cisco Systems., Esurance, Intel og General Motors.

NBC og News Corp. kan i princippet også bruge hjemmesiden som en virtuel kanal, der eksempelvis viser "My Name is Earl," "The Simpsons" og "Prison Break."

”I modsætning til de mange amatør-klip, man kan hente på YouTube, giver den nye side brugerne videoer, der er professionelt produceret,” siger direktør for News Corp., Peter Chernin, i en pressemeddelelse.

Analytikere peger netop på forskellen mellem amatør og professionelt videomateriale, som en af grundene til, at den nye side ikke kommer til at konkurrere med YouTube.

"Det her har faktisk ikke rigtig noget at gøre med YouTube," siger Allen Weiner, analytiker hos Gartner.

"YouTube repræsenterer den ultimative friktionsløse udgivelse, men det her projekt er bare en ny version af den traditionelle fjernsynsudgivelse.”

Også YouTube tog nyheden om den nye side med sindsro:

"YouTube har det største publikum og tilbyder den mest underholdende, originale videosamling på internettet. Vores brugere er meget lidenskabelige i deres forhold til vores service og vi glæder til at fortsætte vores unikke miljø for store og små filmskabere,” siger Julie Supan, kommunikations-direktør for YouTube.

"Vi værdsætter vores forhold med NBC og Fox, fordi de bliver ved med at oploade indhold for at promovere deres programmer og vi ser frem til at fortsætte samarbejdet i fremtiden.”

Oversat af Ditte Thøgersen

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S