En million amerikanere klar til at købe en iPhone

Mere end en million amerikanere har bedt teleselskabet AT&T om at give dem besked, så snart Apples nye telefon, iPhone, er i butikkerne. "Interessen er overvældende," lyder det fra selskabet.

Artikel top billede

Mere end en million amerikanere har bedt det amerikanske teleselskab AT&T om at kontakte dem, når Apple-telefonen, iPhone, er på gaden, skriver Financial Times.

AT&T har sikret sig ekslusiv-rettighederne til at sælge telefonen, når den kommer på gaden senere i år på det amerikanske marked.

"Interessen har været enorm. Der er rigtigt mange Apple-fans derude. Mere end en million mennesker har bedt os om at ringe, når telefonen er klar," lyder det fra Randall Stephenson, driftsdirektør i AT&T, skriver Financial Times.

Han vurderer dog, at mange af disse mennesker efter alt at dømme alligevel ikke vil købe en iPhone, når det kommer til stykket.

Apple forventer salg på 10 millioner

Alligevel er den store forhånds-interesse en streg i regningen til de mange analytikere, der havde vurderet, at iPhonen vil være for dyr til at blive et salgshit.

Apple sender to versioner på gaden på det amerikanske marked. Den lille på fire gigabyte til godt 2.800 kroner og en stor på otte gigabyte til 3.500 kroner.

Selskabet vurderer selv, at der vil være solgt 10 millioner iPhone-telefoner ved udgangen af 2008.

Apple forventer, at de første iPhone-telefoner vil lande i butikkerne i løbet af sommeren.

Telefonerne vil blive solgt af selskabet Cingular, der er USA's største mobilselskab. Cingular ændrer om kort tid navn til AT&T, efter AT&T har købt Bellsouth, der ejer Cingular.

Cingular modtager endnu ikke regulære bestillinger på iPhonen, men har dog oprettet en funktion på sin hjemmeside, hvor interesserede kan aflevere deres email-adresse og dernæst få tilsendt en mail, når iPhonen er klar.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job