Intel klar med endnu en fire-kernet turbo-chip

Intel har klar med en ny fire-kernet chip, som er selskabets hurtigste nogensinde. Chippen er især tiltænkt spil og multimedieopgaver.

Computerworld News Service: Intel er klar med en ny fire-kernet, som især sigter mod pc-spillere med behov for stor kraft og ydelse.

Den nye chip hedder Core 2 Extreme QX6800 og kører på 2,93GHz, hvilket er den hidtil højeste hastighed blandt de 12 forskellige fire-kernede processorer, som virksomheden har udgivet, siden det offentliggjorde sin "Clovertown" Xeon server-chip i november.

”Den høje hastighed gør chippen velegnet til computerspil og digitalt design,” lyder det fra Intel.

Multi-kernede chips kan øge hastigheden på computere, der bruger det såkaldte multi-threaded software, der deler store opgaver op i mindre parallelle dele.

Flere og flere spil

Indtil nu har den type software primært været tilgængelig til serverapplikationer, men software-udviklere præsentere i disse måneder et stigende antal multi-threadede spil, inklusive Supreme Commander fra Gas Powered Games og Hellgate London fra Flagship Studios.

”Den nye chip kommer også til at reducere ventetiden på redigering af high-definition medie-opgaver som video- indkodning,” siger Eric Kim, senior vicedirektør for Intels Digital Home Group, i en udtalelse.

Intel har afsløret en række nye produkter over de seneste uger og virksomheden fastholder derved presset på dens chip-rival Advanced Micro Devices.

AMD udgiver efter planen en fire-kernet chip i midten af 2007, de kalder "Barcelona" Opteron server-chip.

I sidste udgav udgav Intel to lav-energi versioner af virksomhedens Core 2 Duo processor.

Det drejer sig om chippene U7600 og U7500, der er møntet på produkter som Gateways E-100M ultraportable computere, som lander i butikkerne i begyndelsen af maj.

Oversat af Ditte Thøgersen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere