Samsung satser på både Blu-ray og HD

Samsung har en ny dvd-afspiller i støbeskeen, som kan afspille begge de konkurrerende formater, Blu-ray og HD. Måske er enden på format-fejden nær.

Computerworld News Service: En af Blu-ray formatets stærkeste støtter er den sydkoreanske virksomhed, Samsung. Samsung udgiver imidlertid en optisk diskafspiller i år, der både kan afspille Blu-ray og det rivaliserende dvd-format HD.

”Vi håber, at BD-UP5000 afspilleren er klar til det amerikanske marked i slutningen af 2007,” siger Kwak Bumjoon, der er talsmand for Samsung i Seoul. ”

Følger LG Electronics

Samsung er den anden virksomhed, der skifter fra et enkelt format, til at tilbyde en afspiller, der kan læse begge formater.

Den første virksomhed var en anden sydkoreansk virksomhed, LG Electronics, som udgav en dobbelt afspiller i Nordamerika tidligere på året.

Elektronikvirksomheder og computerselskaber har været splittede mellem de to formater i løbet af de sidste par år.

Blu-ray bliver blandt andre bakket op af Sony Panasonic, Sharp og Dell.

HDs primære støtter er Toshiba, Microsoft og Intel, såvel som DVD Forummet, som er gruppen bag dvd-formatet.

Vild forvirring

Resultatet af spliden er vild forvirring blandt forbrugerne, der ikke er i stand til at gennemskue hvilket format de skal satse på.

Nogle af dem køber nye dvd-afspillere og indser senere, at de ikke kan spille deres yndlingsfilm, fordi nogle af filmselskaberne også har valgt side i format-fejden.

Det virker måske ironisk for nogle forbrugere, at Samsung, som var med til at starte al balladen, nu vil være den mæglende part og bygge bro mellem de to lejre.

"Vores primære interesse er forbrugerne. Ikke en bestemt teknologi,” siger Kwak Bumjoon.

Begge formater blev udgivet sidste år, men salgstallene har været lave på grund af kampen mellem de rivaliserende systemer.

Oversat af Ditte Thøgersen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Ennova A/S

Senior Platform Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Vendor Security Compliance Lead

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse