Motorola fyrer 4.000 i jagten på overskud

Motorola har siden januar arbejdet på at gennemføre besparelser. Nu kapper sparekniven endnu 4.000 medarbejdere. Over 7.000 medarbejdere er fyret i år.

Computerworld News Service: Motorola fortsætter med at fyre folk. 4.000 medarbejdere skal ud af vagten, hvilket bringer det samlede antal afskedigelser i år op på 7.000.

Med fyringerne og andre besparelser forventer Motorola at kunne spare op mod 3,3 milliarder om året fra 2008.

Besparelserne inkluderer prioritering af investeringer, kontinuerlig overvågning af udgifterne samt besparelser på generelle og administrative udgifter.

De 4.000 medarbejdere skal lægges sammen med de 3.500 medarbejdere der blev fyret tidligere i år og hvor de seneste forlader virksomheden med udgangen af næste måned.

"De nye besparelser er en opfølgning på de tiltag vi gjorde i forrige kvartal for at minimere omkostningerne. Det er en fortsættelse af den plan, vi annoncerede i januar," siger Motorolas økonomidirektør, Tom Meredith.

Selvom det kun er Nokia, der ligger foran Motorola i salg af mobiltelefoner, så har Motorola haft svært ved at omsætte salget til succes på bundlinien.

Økonomisk bølgedal

Virksomheden begyndte omstruktureringen efter en økonomisk rutschetur, hvor fjerde kvartals overskud i 2005 var på 6,7 milliarder kroner året efter var blevet til små 3,5 milliarder kroner.

Resultatet var endnu værre i første kvartal i år, hvor virksomheden havde et underskud på godt to milliarder kroner. I samme kvartal året før havde virksomheden et overskud på 4,7 milliarder kroner.

I et forsøg på at rette skuden op fik virksomheden ny økonomidirektør i marts måned. På det tidspunkt gav den øverste direktør i Motorola, Ed Zander, de faldende priser på low-end mobiltelefoner skylden for den dårlige økonomi.

Oversat af Christian Carlsen

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Evida

    Løsningsarkitekt

    Midtjylland

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Lyngsøe Rainwear ApS

    ERP & E-commerce Systemansvarlig

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S