Microsoft strammer grebet om Linux-patenter

Microsoft indgår en Linux-licensaftale med elektronikproducenten LG. Aftalen giver Microsoft mere ammunition, hvis der kommer retssager om patenter i Linux, mener kritikere.

Computerworld News Service: En gensidig licenaftale mellem Microsoft og LG indebærer, at LG løbende skal betale for de patenter, som Microsoft mener at have i Linux, mens Microsoft omvendt betaler LG et engangsbeløb for brug af nogle andre patenter på operativ- og computersystemer.

Aftalen er den femte i rækken mellem Microsoft og andre it-virksomheder. Microsoft har tidligere indgået Linux-relaterede aftaler med Novell, Samsung, Xandros og Fuji-Xerox.

Kritikere siger, at disse aftaler giver en fordel for Microsofts uprøvede krav om retten til linux-relateret intellektuel ejendom.

Om aftalen mellem Microsoft og LG siger Intellectual Property and Licensing direktør i Microsoft, Horacio Gutierrez i en pressemeddelelse:

"Denne aftale er endnu et eksempel på, hvordan Microsoft gennem licensering af intellektuel ejendomsret fortsætter med at bygge broer med andre i branchen."

Patentdirektøren i LG, Jeong Hwan giver Microsoft ret.

"Vi tror på, at det er vigtigt at respektere andres intellektuelle ejendomsret og at samarbejde om patenter og beskyttelse af patenter er den bedste fremgangsmåde som hele branchen burde involvere sig i," udtaler han i en pressemeddelelse.

Oversat af Christian Carlsen

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S