Microsoft vil ud til millioner med dansk system

Efter to års udvikling er Microsoft klar med et dansk-baseret forretningssystem specielt målrettet til en af de største kunde-grupper inden for erhvervslivet overhovedet.

Denver, Colorado: Dansk-udviklede Navision bliver Microsofts hoved-våben i en ny stor-satsning rettet mod mindre virksomheder med op til 50 ansatte.

Det sker med den spritnye Microsoft Dynamics Entrepreneur, som Microsoft netop har præsenteret på sin store årlige partner-konference i Denver, USA, med deltagelse af op mod 10.000 partnere fra hele verden.

Microsoft præsenterer Dynamics Entrepreneur sammen med en stribe kommende Dynamics-produkter, der tæller NAV 5.1, AX 5.0, CRM 4.0 samt en kommende online-baseret Dynamics-udgave, CRM Live.

Dynamics Entrepreneur skal i første omgang lanceres i Storbritannien, Tyskland, Holland og Spanien.

Fem til ti brugere

Ifølge Klaus Holse Andersen, corporate vice president og øverste chef for Dynamics, er det nye system specielt udviklet til virksomheder med omkring 50 ansatte og dermed typisk fem til ti brugere af et system af den pågældende type.

Det betyder, at virksomhederne er så små, at de ikke har brug for store komplekse funktionaliteter, men derimod har behov for relativ simpel funktionalitet og simpel implementering i forhold til storebroderen Dynamics NAV.

Systemet er dermed udviklet, så det er klar til at køre uden modifikationer eller implementerings-knas overhovedet. Og forventningerne er store.

"Der er mange millioner virksomheder af denne type i Europa alene. Langt de fleste virksomheder er jo af denne størrelse," siger Klaus Holse Andersen.

Hovedkonkurrenterne bliver især britiske Sage, der i de seneste år har købt massivt op af små lokale producenter af økonomi-systemer, samt de mange små lokale producenter, der i dag leverer til de små virksomheder i deres lokalområde.

God konkurrence-situation

Dem forventer Klaus Holse Andersen - der nærmer sig de første 100 dage som øverste Dynamics-chef - at kunne nuppe en pæn markedsandel fra.

"Jeg tror, at vi har en god konkurrence-situation, fordi vi med ro i stemmen kan sige, at vi et globalt produkt, der kommer på en platform, der er bygget til fremtiden og som ikke kommer til at ligge i et hjørne efter et selskabs-opkøb," siger Klaus Holse Andersen.

Dynamics Entrepreneur vil ikke blive lanceret på det danske marked, hvor Microsoft i forvejen har en god markedsandel med den populære C5 blandt de mindre virksomheder, der netop er dem, som selskabet ønsker at ramme med Dynamics Entrepreneur.

"Entrepreneur skal ud i i hvert fald 50 lande, inden turen kommer til Danmark, hvor C5 kører rigtigt godt. Det er der ingen grund til at gå ind og lave om på, og det er faktisk slet ikke værd at overveje," siger Klaus Holse Andersen.

Han understreger, at Microsoft fortsat vil udvikle C5, hvis succes i Danmark Microsoft har skelet meget til, når det handler om salget.

To-strenget salgsmodel

Dynamics Entrepreneurs forretningsmodel har nemlig dannet grundlag for den to-strengede model, som Dynamics Entrepreneur skal sælges efter.

I modellen findes der mellem Microsoft og kunden nemlig både en distributør og en forhandler.

Sidstnævnte skal være ansigtet ud til den enkelte kunde, mens distributøren - der vil være Microsoft-partner med særlige kompetencer - skal kunne hjælpe med forskellige special-værktøjer.

"Forretningsmodellen for Entrepreneur er 100 procent modelleret efter C5," siger Klaus Holse Andersen.

Arbejdet med Dynamics Entrepreneur har stået på i et par år.

Den lange forberedelsestid for den slankede version af NAV skyldes ifølge Klaus Holse Andersen især, at løsningen har skullet være komplet tilpasset lokale forhold i de lande, hvor den bliver lanceret.

Siden målgruppen er små virksomheder, er det nemlig afgørende, at løsningen kører fra første minut med tilpasninger inden for blandt andet sprog, jura, lokale bogførings- og skatteregler og meget andet.

"De små virksomheders implementerings-omkostninger skal være nul kroner. Det skal være i orden, når det pakkes ud," siger Klaus Holse Andersen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland