Farvel til to direktører og minus 26 millioner

Udviklings- og konsulenthuset Ciber Danmark sagde sidste år farvel til en stribe medarbejdere heriblandt to direktører. Fyringerne hjalp ikke på bundlinjen, der igen endte på minus 26 millioner kroner

Løfter fra moderselskabet om at konvertere gæld til aktiekapital er vigtigt for Ciber Danmark, der igen i 2006 måtte notere sig et underskud på minus 26 millioner kroner. Egenkapitalen forsvandt allerede i 2005, hvor den endte på minus 8,6 millioner kroner

"Det var også sidste år to store offentlige it-projekter til fast pris, der spolerede vores forventninger om overskud," siger Lars Klausen, administrerende direktør for udviklings- og konsulenthuset Ciber Danmark.

To offentlige portaler

De underskudsgivende projekter er dels den statslige miljøportal, der integrerer samtlige de amtslige miljøsystemer, dels et vedligeholdelses-projekt for Vejdirektoratet.

Planen var, at de to underskudsgivende opgaver skulle have været afsluttet i begyndelsen af 2006, men "i realiteten har vi kæmpet med de to projekter indtil fjerde kvartal sidste år," lyder det fra Cibers direktør.

Derudover gjorde også av, at Ciber Danmark mistede sin mangeårige kunde Det europæiske Miljøagentur i et offentligt udbud

Fyldt med minusser

Regnskabet er så fyldt med minusser og store røde tal, at det var en betingelse fra revisorernes side, at moderselskabet konverterer en væsentlig del af gælden til aktiekapital.

"Faktisk er det også blevet en konkurrenceparameter, at vi har et stort moderselskab i ryggen og udviklingscentre i USA og Indien," siger Lars Klausen.

Tæt på nul

Han forventer et resultat i år meget tæt på nul, og at Ciber Danmark fra 2008 og frem skal give overskud.

"Vi prioriterer overskud højere end vækst og mangler på trods af de mange afskedigelser igen medarbejdere. Det er bare andre kompetencer, vi har brug for," erklærer Lars Klausen.

Blandt de konkurrenter Ciber Danmark ofte møder er WM-data, Ementor, TietoEnator og ind imellem også mindre lokale selskaber som ProActive og Netcompany.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere