Fyret for at modtage e-mail på jobbet

En kvinde i reklamebranchen blev fyret for at modtage en e-mail fra en tidligere kollega. Chefen mente, at kvinden var illoyal.

Man skal passe meget på, hvad man sender af e-post til venner og bekendte, når de er på arbejde.

Det viser en sag, som Kristelig Fagbevægelse har kørt for et af bevægelsens medlemmer, og som DR har skrevet om.

Medlemmet blev fyret for at modtage en e-mail, som hun hverken havde bedt om eller var interesseret i.

Ryd dit skrivebord

En tidligere kollega havde mailet til kvinden om et muligt nyt job og havde sendt et mødereferat fra et strategimøde i et andet firma.

"I reklamebranchen, hvor denne sag har udspillet sig, er det meget almindeligt, at man rekrutterer hinanden, ved at kontakte gode gamle kolleger. Så der er sådan set intet mærkeligt i, at den tidligere kollega skriver en mail om, at der er mulighed for et nyt job i dette andet firma," siger advokat Mette Lykkegaard, der har ført sagen, til dr.dk.

Mailen nåede ad omveje chefens computer, og han tolkede mailen som udtryk for, at kvinden var illoyal og bortviste hende. Hun fik en time til at rydde sit skrivebord.

Sagen blev afgjort ved byretten i København og Kristelig Fagbevægelse fik retten overbevist om, at kvinden ikke havde gjort noget illoyalt, og at det derfor ikke var berettiget med en bortvisning.

Svækket tillid

På trods af det det vurderede retten, at chefen kunne have opsagt hende med henvisning til, at hans tillid til hende var svækket. Hun fik derfor ikke en godtgørelse for usaglig opsigelse, men kun løn i opsigelsesperioden.

Om afgørelsen siger Kristelig Fagbevægelses advokat Mette Lykkegaard til dr.dk:

"Den viser, hvor risikabelt det er at bruge en arbejdsmail til privat korrespondance. Ja, denne sag viser, at man endda skal tænke på, hvad man skriver til andre på deres arbejdsmail, da det kan bringe dem i vanskeligheder, hvis chefen læser med."

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Region Midtjylland

Procesmanager til Digitalisering og It

Midtjylland

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S