IPhone-opdatering sletter brugerindstillinger

En sikkerhedsopdatering til Apples iPhone sletter alle de ændringer og tilpasninger, som brugeren har pyntet sin iPhone med.

Artikel top billede

En ny sikkerhedsopdatering fra Apple til iPhone er ifølge hackermiljøet ikke en stopklods for de anstrengelser, der udføres for at ændre ved telefonens firmware.

Apples seneste sikkerhedsopdatering til den nye iPhone gør mere end at rette op på en stribe sårbarheder. Opdateringen benytter lejligheden til at finde og slette samtlige de brugertilpasninger, den glade ejer har lavet til sin iPhones firmware. Det skriver IDG News Service.

Ifølge hackere, der arbejder hårdt på at udvikle værktøjer, der kan komme ind i hjertet på iPhone og bygge om, gør den seneste sikkerhedsopdatering til gengæld ikke nogen skade på disse værktøjer.

Brist i Safari-browseren

Opdateringen iPhone v1.0.1 gør hovedsagelig noget ved en sikkerhedsbrist, der er opdaget i telefonens Safari-browser. I øvrigt en brist, som bliver detaljeret omtalt i morgen på Black Hat 2007 konferencen i Las Vegas.

Svagheden giver en hacker mulighed for at komme til data og applikationer på telefonen fra et WiFi acces point eller en ondsindet web-side.

Værktøj virker stadig

Oprindelig så det ud til, at Apple-opdateringen blokerede muligheden for at skrive filer på iPhone med brug af Jailbreak-faciliteten i værktøjet iActivation udviklet i hackermiljøet. Det ville blandt andet sætte en stopper for at lægge specielle ringetoner på telefonen.

Ifølge et indlæg på iPhone Dev Wiki virker version 1.0 af Jailbreak fortsat også efter, at brugerne har kastet den nyeste opdatering på deres iPhones.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S