Glubske computere æder USA’s elektricitet

På bare fem år vil amerikanske computeres strømforbrug fordobles. USA får brug for 10 nye el-værker for bare at dække behovet.

Artikel top billede

USA's forbrug af elektricitet stiger så meget, at kun 10 helt nye kraftværker i løbet af fem år kan sikre strømforsyningen.

Computere og datacentre i USA er blevet så glubske efter strøm, at kun 10 helt nye el-kraftværker over de næste fem år kan redde landets strømforsyning.

Det viser en rapport fra de amerikanske miljøbeskyttelses- myndigheder, EPA.

Første skridt til at nedsætte energiforbruget er ifølge EPA at iværksætte effektiviseringer og anvende bedre teknologi.

Staten skal presse

Men der skal skrappere midler til, blandt andet i form af "objektiv og troværdig information" om nye teknologiers ydeevne kombineret med de centrale myndigheders lederskab i forhold til at presse den private sektor til at skære i energiforbruget.

Det er hovedlinjerne i rapporten, der ser på hele landet som en stor it-bruger for bedre at kunne måle det samlede forbrug fra servere og datacentres side og fastsætte de systemer, der skal til for at nedkøle dem.

Bakgear

Datacentre og servere står i dag for 61 milliarder kWh årligt, eller sagt på en anden måde, for 1,5 procent af USA’s samlede elforbrug. Staten er ansvarlig for en tiendedel af forbruget.

Rapporten, som den amerikanske kongres har bebudet ved lov, peger på "et betydeligt potentiale for at forbedre energieffektiviteten" i datacentre ved hjælp af eksisterende teknologier.

"Hvis vi skal have held med at stabilisere og reducere udledningen på lang sigt, skal vi til en vis grad sætte farten ned og sætte i bakgear på de områder og sektorer, hvor udledningen er stigende," siger Andrew Fanara, leder af EPA’s forskningsgruppe, der har stået bag rapporten.

Stigningen i energiforbruget går hånd i hånd med væksten på internettet, i e-handel og i udbredelsen af it i alle af livets aspekter. Fra et teknologiperspektiv er de relativt billige x86-servere – også kaldet volumeservere, der typisk kører med en eller to fysiske processorer – de mest strømslugende.

Oversat af Pola Rojan

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S