Brugere: Microsoft er software-politi

Den australske virksomhed LinchpinLabs har fundet ud af, hvordan man kommer ind i Vistas kerne. Microsoft slår hårdt igen. Brugerne frygter et software-politi.

Computerworld News Service: Microsoft smækker med dørene over for en gratis egenskab fra softwarefirmaet LinchpinLabs, der kan fjerne Windows Vistas digitale certifikat.

Derved kan man omgå den sikkerhedsegenskab, der skal sikre virksomheden en stabil tilstrømning af nye kunder.

Brugere kritiserer Microsofts reaktion og mener, det er en glidebane, virksomheden her træder ud på, hvis Microsoft skal til at lege "software-politi."

Vistas kerne

LinchpinLabs' afdeling Atsiv lancerede 20. juli et redskab, der bruger en godkendt driver til at indlemme ikke-godkendt kode i Vistas kerne, fortæller Ollie Whitehouse, der er analytiker hos Symantec.

Atsiv giver brugerne mulighed for at lukke en kode ind i 64-bit versionen af Vista, der omringer den egenskab, der sikrer, at kun digitalt autoriseret kode kan lægges ind i styresystemets kerne.

Den digitale autorisering er en af de metoder, som Vista bruger til at afholde hackere fra at infiltrere kernen af styresystemet med forskelligt ondsindet software.

Atsivs udviklere hævder, at deres kode kun er beregnet til at tilføje legitime egenskaber til Vista.

Microsoft arbejder nu på en kode, der kan sikre Vista mod Atsivs kode.

Blandt andet vil Microsoft tilføje en sporings- og fjernelses-egenskab specielt beregnet til Atsiv i den nyeste udgave af Windows Defender, som virker både til 32- og 64-bit udgaver af Vista.

"Jeg føler mig ikke helt tilpas med tanken om et software-politi," skriver en bruger, der kalder sig John på Vistas sikkerhedsblog.

"Atsiv er muligvis en ret enkel sag, men hvad sker der, når der kommer flere sager, længere ude i gråzonen? Det er jo ikke nødvendigvis dårligt, at nogen udnytter svaghederne i et styresystem."

En anden bruger, Ben, skriver: "Det ser ud til, at Microsoft bruger kode til at sikre, at andre programmer ikke kommer på tværs, af de regler Microsoft har opfundet.
På den måde er Microsoft ikke bare selvudnævnt politi, men også selvudnævnt lovgiver."

Oversat af Ditte Thøgersen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Scantruck A/S

Digitaliseringskonsulent

Midtjylland

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S