AT&T's censur af Pearl Jam var en fejl

Telegiganten AT&T har på virksomhedens hjemmeside bortcensureret rockbandet Pearl Jams kritik af George Bush ved en koncert.

Computerworld News Service: Det amerikanske rockband Pearl Jam skælder ud på televirksomheden AT&T, efter at den har censureret politisk indhold ud af en af bandets koncerter, men virksomheden hævder, at rettelserne er sket ved en fejl foretaget af leverandøren.

Pearl Jams optræden som en del af Lollapalooza-touren blev vist på AT&T's hjemmeside, Blue Room, som leverer gratis videoer fra blandt andet koncerter og sportsbegivenheder.

Bandets forsanger, Eddie Vedder, som ofte har kritiseret den amerikanske præsident George Bush, begyndte at digte nye tekster til dele af sangene.

Bush, lad os være i fred

Da bandet spillede Pink Floyds megahit "Another Brick in the Wall," sang Eddie Vedder i stedet, "George Bush, leave this world alone," og "George Bush find yourself another home."

De linjer var fjernet, før koncerten blev lagt på nettet.

Pearl Jam brugte lejligheden til at opfordre den amerikanske administration til at udforme retningslinjer for neutralitet på nettet.

"Denne episode er dybt bekymrende for os som kunstnere, men også for os som borgere," skriver Pearl Jam på sin hjemmeside.

"AT&T's handlinger illustrerer perfekt folkets bekymringer for, om de store virksomheders magt bestemmer, hvad befolkningen kan se og høre igennem medierne."

Forsinket gengivelse

Bandet skriver videre, at når dele af en koncert bliver klippet fra baseret på en virksomheds fortolkning af indholdet og ikke på lovgivningen, bør det ses som en advarsel om, at meget værre ting end censur af et rockband kan ske.

En talsmand fra AT&T, Michael Coe, siger, at det var en fejl, at dele af teksten var klippet ud.

AT&T's Blue Room har ingen aldersbegrænsning, og videoerne bliver udgivet med en lille forsinkelse, hvor for eksempel bandeord og upassende påklædning bliver censureret, men det er i strid med AT&T's principper at censurere politiske holdninger.

Oversat af Ditte Thøgersen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere