Pc-producent: Virus på Aldi-computere er ufarlig

Pc-producent afviser, at virus på pc'er købt i Aldi i Danmark skulle være farlig.

Virussen Stoned Angelina er fundet på fabriksnye bærbare pc’er af mærket MD 96290 fra den tyske pc-producent Medion, der er blevet solgt i Aldis butikker i sidste uge.

I en pressemeddelelse maner producenten nu til besindighed.

”Virussen er ikke skadelig. Den vil ikke ændre filer på computeren, og den vil ikke sende informationer fra computeren noget sted hen. Samtidig er virussen let at fjerne,” skriver Medion i pressemeddelelsen.

Producenten giver ingen forklaring på, hvordan inficeringen kan være sket.

Til gengæld gør producenten opmærksom på sin hotline, som brugere med inficerede computere kan ringe til. De giver også en simpel forklaring på, hvordan man selv kan fjerne virussen.

Et virusprogram vil typisk finde virussen, men ikke være i stand til at fjerne den. Til gengæld er den let at fjerne ved at oversrkrive computerens master boot record, hvilket man kan gøre fra den recovery disk, der følger med computeren, eller en anden boot disk.

Selvom operationen er relativ simpel, kan det måske skræmme nogle brugere, at skulle bruge kommandolinjen for at fjerne infektionen.

Stoned Angelina

Stoned Angelina er en såkaldt bootsektorvirus, og mange vil måske huske virusser af Stoned-familien fra begyndelsen af 1990’erne, hvor de var meget udbredte.

I en tid hvor boot-disketter blev brugt flittigt, havde bootsektorvirusser kronede dage.

Stoned Angelina har ingen indvirkning på et system, hvor harddisken er inficeret.

Dens eneste formål er at formere sig, hvilket den i disse mere eller mindre disketteløse dage kan få svært ved. Virussen er af samme grund stort set uddød.

På disketter inficeret med en Stoned-variant, kunne disketten blive ubrugelig, hvis der lå mere end 96 filer på den.

Det menes at være en fejl fra programmørens side.

Det har formentlig været hensigten at holde den inficerede diskette fri for skade.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

    Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Carl Severin Degn Nørlyng som IT-Supporterelev ved afd. Thisted og afd. Herlev. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S