Ny distributør scorer Xerox-forhandlere

Ingram Micro er blevet distributør af Xerox' produkter i Danmark. Den aftale kaster mærkbart mere forretning af sig.

Artikel top billede

Tre distributører skal stå for Xerox-salg i Europa, fortæller Bjarke Nyby, chef for forretningsudvikling hos Xerox i Danmark.

En af verdens største it-distributører, Ingram Micro, har indgået en distributionsaftale med Xerox for det danske marked.

"Xerox' moderselskab har lagt en strategi, der omfatter tre distributører på tværs af Europa, og det er Tech Data, Ingram Micro og Scribona," fortæller Bjarke Nyby, der er chef for forretningsudvikling hos Xerox i Danmark.

Herhjemme distribuerede og solgte Xerox Danmark tidligere mange varer selv, men det salg går i dag i langt højere grad gennem distributører.

Sidste år i Sverige

Sidste år indgik Xerox i Sverige en aftale med Ingram Micro om distribution, og nu har Xerox Danmark så indgået en lignende aftale.

Aftalen gælder fra 1. juli og dækker i forvejen - udover Danmark og Sverige - Østrig, Belgien, Frankrig, Tyskland, Grækenland, Irland, Italien, Luxembourg, Holland, Portugal, Spanien, Schweiz og Storbritannien.

"Herhjemme er der mellem 500 og 700 forhandlere, der er relevante for os, og mange af dem har Ingram kontakt til, og det nyder vi godt af," siger Bjarke Nyby, der "allerede nu kan se en positiv effekt af aftalen."

Udover forhandlere har Xerox 10 tætte samarbejdspartnere på det danske marked - de såkaldte Xerox-partnere.

Smitter af på bundlinjen

Han vurderer, at aftalen vil smitte positivt af i regnskabet for Xerox Danmark allerede i år og "helt sikkert på den lange bane."

Ingram Micro håndterer ordrer centralt gennem en paneuropæisk forretningsmodel og leverer derudover salgs- og kanalmarkedsføring til de enkelte lande.

Varerne til nordiske kunder ligger på Ingram Micros nordiske lager i Stockholm.

På verdensplan er Ingram Micro og Tech Data Xerox' største distributører.

Ifølge Computerworlds oplysninger er det i øjeblikket Ingram, der er Xerox' største distributør, men den placering har flere gange vekslet mellem Ingram og Tech.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse