Hver anden dansker fatter ikke computerannoncer

For hver anden dansker er computer-annoncer det rene volapyk.

Artikel top billede

Halvdelen af de danske computerkøbere synes, at salgsannoncer og beskrivelser for computere er alt for svære at forstå.

Under en tredjedel svarer ja til, at "salgsannoncer er for computere er nemme at forstå," og resten "ved ikke" eller "læser ikke computerannoncer."

Det viser en undersøgelse, som analyseinstituttet Userneeds har foretaget for Computerworld, hvor 1.147 danskere har svaret på deres præferencer og erfaringer med computerkøb.

Den daglige leder hos netbutikken pc-netto.dk, Kenneth Kornbeck, forklarer, at problemstillingen ligger i tekniske beskrivelser i både annoncer og beskrivelser.

"Det er virkelig et problem, at varebeskrivelserne er så tekniske, og ikke nødvendigvis er logiske for forbrugerne," siger han til Computerworld.

Derfor har selskabet taget konsekvensen og er begyndt at oploade flere billeder af computere og –udstyr på den kommende hjemmeside for at vejlede potentielle købere bedre.

"Det er jo ikke altid, forbrugerne ved, hvad produkterne hedder, når de læser sig frem i de tekniske termer, men de kan ofte genkende en computer, når de ser et billede af den," fortæller han.

Beskrivelserne kommer fra Rusland

Kenneth Kornbeck forklarer, at omkring 90 procent af beskrivelser og billeder herhjemme kommer fra it-virksomheden Cnet, der udformer beskrivelserne i Rusland.

"Jeg ved ikke, hvordan man ellers kunne sælge computere, hvis man ikke oplyste om de tekniske detaljer. Men vi har da kigget på den måde, mp3-afspillere bliver solgt på, hvor forbrugerne får oplyst, hvor mange sange, der kan være en afspiller. Det samme kan måske kopieres til pc'er," funderer Kenneth Kornbeck.

Han afviser dog, at det kan ske i løbet af kort tid, fordi det er Cnet, der skal udarbejde anderledes beskrivelser.

"Vi har over 50.000 varenumre, og der er simpelthen ikke pengene til i branchen, at hver enkelt har en mand siddende til at gøre alle varebeskrivelserne mere spiselige for kunderne," siger han.

Venner hjælper med computerkøb

Om det er de tekniske detaljer, som afholder folk fra at handle ind på egen hånd, har Kenneth Kornbeck ikke noget svar på.

Men Computerworlds undersøgelse viser, at kun 30 procent ikke får hjælp, når de skal købe en computer.

For det det meste rådfører forbrugerne sig med venner eller en kollega, når der skal erhverves en ny computer.

Butiksekspedienten står bag 10 procent af hjælpen, når den rette computer skal købes ind.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect