Open source er for besværligt at bruge

Tema: Ulemperne ved produkter baseret på open source er, at de ofte er besværlige at bruge og ikke har alle de funktioner, som de proprietære konkurrenter er udstyret med.

På mange områder er open source kommet langt, men der udestår stadig en del arbejde, før de er helt på omgangshøjde med de proprietære programmer, der i mange tilfælde har flere funktioner og er lettere at bruge.

Det sidste er noget, som fortalerne for open source kender alt til.

I et interview med ComputerSweden siger den kendte open source-profil Eric S. Raymond:

"Ja, vi har problemer med brugervenligheden. Vi bliver bedre, men der er langt igen".

Ifølge Eric S. Raymond ligger en del af forklaringen i mange open source-udvikleres baggrund, som er Unix-verdenen, og den er ikke just kendt for brugervenlighed.

"En anden årsag er, at programmørerne har en tendens til at skrive for egne behov i stedet for kundernes. Før eller senere kommer der større brugervenlighed med i billedet, men det er svært at spå om hvornår," siger Eric S. Raymond.

Emnet blev også bragt på bane i foråret på brugerkonferencen Apachecon i Amsterdam.

En af hovedtalerne var Steven Pemberton, som er på linje med Eric S. Raymond. Han mener også at problemet ligger i den måde, open source-programmer udvikles.

"Enten må udviklerne lære at opfylde andres behov eller også skal de hyre nogen, som kan," siger Steven Pemberton, som til hverdag blandt andet er aktiv inden for standardiseringsorganet W3C.

Når de proprietære programmer, som oftest har flere funktioner, skyldes det, at open source-programmerne ikke har været på banen så længe. Men for mange har det ingen betydning, for de ekstra funktioner er nogle, de sagtens kan leve foruden.

Et andet område, hvor de proprietære programmer ofte har et forspring er på administrationssiden.

"Administrationsværktøjerne til open source er endnu ikke helt så komplette eller modne som til Windows-platformen. Og de kan slet ikke sammenlignes med dem, der findes til Unix, siger Andrew Butler, analytiker i Gartner.

Det kan give problemer, og det hjælper Unix-leverandørerne med at sprede budskabet om, at Unix som helhed er et mere robust og driftssikkert miljø end Linux.

At åbne programmer halter efter, kom også frem, da ComputerSweden talte med Novells markedschef for open source, Justin Steinman.

Han fortæller, at virksomheden blandt andet arbejder på indhente både Unix og VMware, men hidtil er det ikke lykkedes for Novell eller communitiet som helhed.

Samtidig kan fordelene ved open source også være en ulempe. Muligheden for at se på kildekoden er både en fordel og et problem ud fra et sikkerhedsperspektiv. På minussiden er eksempelvis muligheden for at sende mere effektiv spam-mail.

"Jeg kender en fyr i USA, som lavede en prøveudsendelse mod spam-filteret Spamassassin for at se, hvilke flag der blev hejst, og han justerede derefter mailen så den aktiverede så få som muligt", siger spameksperten Amar Andersson, der til daglig slår sine folder hos TeliaSonera.

Oversat af Birte Matsen

Læses lige nu

    Annonce

    Collectia A/S

    Cyber Security Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S