EDB Gruppens aktier skyder til vejrs efter opkøb

EDB Gruppens aktiekurs er strøget i vejret, efter at selskabet i morges annoncerede overtagelsen af selskabet IT Gruppen.

Da Københavns Fondsbørs åbnede her til morgen var kursen på EDB Gruppens aktier 156,5. Få timer senere var kursen helt oppe og vende på 180, inden den sank tilbage til 169,5 svarende til en stigning på knap 12 procent.

Årsagen til den voldsomme kursstigning er, at EDB Gruppen (EG) i morges offentliggjorde planer om at overtage IT Gruppen, der i 2006 omsatte for 156 millioner kroner med et overskud på knap syv 11 millioner.

Stor betydning

Prisen for overtagelsen er ikke oplyst, men ifølge chef for investor relations hos EDB Gruppen, Jesper Andersen, får EDB Gruppens køb af IT Gruppen stor betydning for selskabet fremover.

"Der er bestemt tale om et betydeligt opkøb for os. De (IT Gruppen, red.) kommer med en omsætning på 180 millioner kroner, og det kan man sætte i forhold til vores," siger Jesper Andersen til RB-Børsen. Inden købet ventede EDB Gruppens ledelse, at selskabet ville omsætte for 870 millioner kroner i år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Junior business analyst - Talent Program DK

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job