Slagsmål om udbud af e-læring til staten fortsætter

Direktør i e-lærings-virksomhed er ikke i tvivl om, at KMD vinder det kommende udbud over et e-lærings-system til staten. KMD byder nemlig sammen med underleverandøren Saba.

Antydninger om urent trav fortsætter i sagen om det kommende udbud over et e-lærings-system til staten.

Direktør i e-lærings-virksomheden ProOffice Per Mølgaard Thorsen er sikker på, at KMD vinder det kommende udbud over et statsligt administrationssystem til e-læring.

Han peger på, at firmaet Key2Know i en rapport udarbejdet for Finansministeriet har anbefalet en løsning, som Økonomistyrelsen bruger, og som bygger på Saba - et system, som Key2Know selv er forhandler af.

Og Saba er netop underleverandør til KMD i udbuddet, hvor fem firmaer netop er blevet prækvalificeret.

"Uden at kende de fem prækvalificeredes bud indgående, og uden på nogen måde at antyde aftalt spil, tør jeg godt indgå et væddemål på, at KMD med Saba vinder udbuddet," siger Per Mølgaard Thorsen.

Det er Personalestyrelsen, der skal indkøbe og udvikle de læringsprodukter, hovedsagelig i form af e-læring og blended learning, som skal ligge i LMS-løsningen, der sættes i drift i januar 2009.

De øvrige fire prækvalificerede er IBM, Multidata, NNIT og Oracle.

Indhold til e-læringssystemet

Samtidig tror direktøren, at Key2Know selv vil få fingrene direkte ned i kassen, når staten skal til at købe indholdsprodukter til systemet.

"Nu har de lavet et nyt selskab. Mon ikke dette selskab bliver indholdsleverandør til det nye system?" siger han.

Administrerende direktør for firmaet Key2Know er Bo Sejer Frandsen, der også sidder i videnskabsminister Helge Sanders IKT-råd.

Rettelse:

I den oprindelige version af artiklen blev Key2Know omtalt som et herningfirma. Firmaet har til huse i Århus.

I artiklen fortæller en direktør, at Key2Know er eneforhandler af Saba og vil få provision, hvis Saba vinder udbuddet.

Key2Know oplyser imidlertid, at selskabet ikke har eneforhandling af Saba. Og at selskabet ikke er sikret provision ved salg af Saba på andet end løsninger, som Key2Know selv sælger. Key2Know har ikke budt på opgaven og kan derfor ikke få provision fra Saba på denne opgave.

Endelig sidder Bo Sejer Frandsen ikke i bestyrelsen for Key2Know. Derimod er han administrerende direktør for Key2Know og sidder i bestyrelsen for datterselskabet Key2Know Competence & Learning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Cyber Security Guidance ved Cyberdivisionen i Forsvaret

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos