ERP sigter mod brancheløsninger og partnerskaber

Tema: Mens salget af ERP-løsninger stagnerer, så fortsætter leverandører og forhandlere tendensen med at skabe brancheløsninger og finde forretningspartnere.

Leverandører af ERP-løsninger (Enterprise Resource Planning) er på udkig efter partnere til at implementere, og de har også travlt med at udvikle stadig flere brancheløsninger.

"Ved at indgå partnerskaber med implementeringsfirmaer forventer leverandørerne at kunne nå bredere ud i markedet," vurderer Herbert Nathan.

Herbert Nathan ejer rådgivningsvirksomheden Herbert Nathan & Co., der har specialiseret sig i at hjælpe virksomheder med at finde rundt i skoven af ERP-løsninger.

500 til 1.000 ansatte

Danske virksomheder med 500 til 1.000 medarbejdere og en omsætning på en halv til en hel milliard kroner er den gruppe af firmer, der investerer mest i ERP-løsninger. Nathan mener, at der er omkring 1.000 virksomheder herhjemme, der passer ind i den boks.

"De helt store har købt, og de har ofte en SAP- eller Oracle-strategi, så der er ikke mange udskiftningsprojekter blandt de største virksomheder herhjemme," siger Herbert Nathan.

De mellemstore virksomhedskunder har ofte ældre systemer, og når de så samtidig vokser og måske ændrer forretningspraksis eller udbuddet af produkter, så kræver det almindeligvis, at ERP-løsningen skal rettes til eller måske helt skiftes ud.

Slut med XAL

Masser af danske virksomheder bruger Microsofts Concorde XAL-løsning, men det kan de ikke blive ved med. I 2009 ophører Microsoft med at supportere XAL, så mange brugere er på udkig efter noget nyt.

"Mange kunder har haft XAL-løsningen i måske 10 år, og det tidsrum er der sket et utal af tilretninger, så selv, hvis de havde lyst, så vil det være svært at fortsætte med at bruge Concorde XAL, når først supporten lukker," siger Herbert Nathan.

Blandt leverandørerne skærpes konkurrence i netop mellemmarkedet. Både Oracle og SAP kæmper hårdt for at komme længere ned i markedet, og begge virksomheder - ikke mindst Oracle har købt op over en bred kam.

Masser af leverandører

Der er rigtig mange leverandører i den lavere ende og mellemmarkedet. Eksempelvis Guideix, Maconomy, EDB Gruppen, Lawson, IFS, IBS, Agresso og Microsoft.

"Der er også en spiller som Infor, der købte SSA, efter at SSA havde overtaget Baan, hvilket betyder, at Infor i dag er blandt de tre-fire største ERP-leverandører på verdensplan," siger Herbert Nathan.

I stedet for kun at satse på egentlige implementeringspartnere er det at sælge og/eller leje softwaren via internettet blevet stadig mere populært.

Konceptet SaaS (Software as a Service) har vind i sejlene også på området ERP og her indbyder prismodellen til massedistribution snarere end personligt salg.

Skal kunne mere

Leverandørerne vil stadig gerne have partnere, der kan implementere, men med SaaS er det ikke nok.

"En af den traditionelle implementeringspartners store interesser i at implementere ERP-systemer har alle dage været muligheden for at kunne tjene på kundespecifikke tilretninger, og den mulighed er også nødt til at være til stede med SaaS-løsningen," har IDC Nordics analysedirektør Karsten Fogh Ho-Lanng tidligere fortalt Computerworld.

SaaS gør ifølge IDC bestemt ikke kanalen overflødig.

"Tværtimod. For antallet af discipliner, man som SaaS-leverandør af forretningskritiske systemer skal mestre, stiger kun i fremtiden, så fremtidens partner skal i stigende grad være både forretningsrådgiver og driftsansvarlig," lyder det fra Karsten Fogh Ho-Lanng.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S