Fyret Mondo-chef: "Jeg er sgu ked af det"

Med sin fyring for ulovlige aktiehandler er ex-Mondo-chef Anders Christian Andersens karriere lagt øde for en tid. Han frygter konsekvenserne af sine aktiehandler.

Artikel top billede

Anders Chr. Andersen tager sit arbejdsliv op til revision efter sin fyring fra jobbet som øverste chef for Mondo.

Den ene uge har man rygende travlt i jobbet som administrerende direktør for en børsnoteret it-virksomhed.

Det ene møde afløser det andet, og er det ikke møder i firmaet, er det bestyrelsesmøder i en lang række organisationer og virksomheder.

Det var hverdagen for Anders Christian Andersen i sidste uge. Det er det ikke mere i denne.

I fredags blev sagen om Mondo-direktørens uretmæssige handel med firmaets aktier overdraget til juristerne i Finanstilsynet, og han selv blev fyret på gråt papir.

I dag har han meddelt samtlige af de virksomheder og organisationer, hvor han sidder enten i bestyrelsen som medlem eller formand, at han trækker sig fra samtlige tillidsposter.

Helt uafklaret

Dermed er han heller ikke længere formand for ITEK.

"Det er nødvendigt at trække sig. Hele systemet er præget af, at man er erhvervsaktiv. Jeg har stadigvæk mit private investeringsselskab, men det er jo ikke en it-virksomhed. Når jeg ikke administrerende direktør i Mondo, er jeg ikke berettiget til at sidde som ITEK-formand. Der skal sidde en, der har fingrene i bolledejen," siger Anders Christian Andersen.

Hans egen karrieresituation er helt uafklaret.

"Jeg skal tænke mig lidt om. Det er ikke for sjov det her. Jeg er sgu ked af det. På et tidspunkt inden så længe vil jeg kigge ud i branchen og se, hvad der er af muligheder," siger han.

Vil ikke pensioneres

Han ved ikke, om det skal være et lederjob igen.

"Jeg ved det ikke. Jeg er meget usikker på, hvad det har af konsekvenser for min person. Det kan jeg ikke afgøre. Jeg er 38 år, så jeg har i princippet masser af...jeg tror ikke, jeg bliver pensioneret nu, vil jeg sige," siger Anders Christian Andersen.

Lægger sagens detaljer frem

Han vil ikke gå i detaljer med den aktiehandel, der sendte ham ud i mørket.

Sagen er anmeldt til Finanstilsynet. Men det var ikke for egen vindings skyld, understreger han.

"Jeg har begået en fejl. Det står jeg ved. Det ikke har været med berigelse for øje. Det vil jeg kunne bevise, når sagen kommer frem. Det er en petitesse, når man kigger på resten af min aktiebeholdning," siger han.

Alle detaljer vil blive lagt frem, lover han

"Så må vi afvente udfaldet. Jeg skal ikke kloge mig på, om det bliver det ene eller andet. Jeg lægger alle sagens detaljer frem. Man må erkende, at konsekvenserne bare er større, når man er noteret. Det kan ikke være anderledes," siger Anders Christian Andersen.

Anders Christian Andersen er uddannet cand. scient. pol. fra Københavns Universitet, og har været i i Mondo i ni år.

Virksomheden, som han nu forlader i unåde, sender ham samtidig ud af formandsstolen i for ITEK og hovedbestyrelsen i Dansk Industri.

Dertil kommer bestyrelsesmedlemsposten i Øresund IT Academy, e-handelsfonden, DIFO og DK Hostmaster foruden en række andre tillidsposter.

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Incident og problem manager

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird