Ny grøn SKI-aftale for milliarder på plads

En ny SKI-aftale for køb af it sætter miljøet i fokus. Aftalen på 4-8 milliarder løber fra 2008 og op til fire år frem. Se hvilke firmaer, der kan levere it til det offentlige.

Den nye rammeaftale med SKI til indkøb af pc'er servere, storage og backup til kommuner, regioner og halvoffentlige organisationer sætter fokus på miljøet.

"Alle leverandørerne har skulle byde ind med energibesparende produkter for overhovedet at komme med på aftalen”, siger direktør Niels Frederiksen fra SKI.

Han forklarer, at man som offentlig indkøber kan vælge at indkøbe produkter, der lever op til Elsparefondens energisparekrav.

4-8 milliarder kroner

Aftalen træder i kraft den 1. januar 2008 og SKI anslår at der under rammeaftalen vil blive indkøbt for et sted mellem 4 og 8 milliarder kroner.

I alt 9 producenter og forhandlere blev valgt til den del, der omfatter pc´er, skærme og tilbehør, mens der blev valgt 11 til det mere komplekse område inden for servere, storage og backup.

De fleste af leverandørerne er totalleverandører.

Udover de valgte leverandører indgår knap 40 landsdækkende forhandlere på aftalen.

Nye leverandører er PROconsult Data, Sun Microsystems samt specialistvirksomheden Hitachi Data Systems, der har budt ind på aftalens nye produktområde storage og backup.

e-auktioner på vej

SKI oplyser samtidig, at man planlægger en række e-auktioner på standard pc´er.

Første ordre bliver allerede 28. februar genstand for en såkaldt ”omvendt auktion”, hvor leverandørerne underbyder hinanden for at vinde.

SKI har allerede planlagt i alt fire e-auktioner for at konkurrenceomsætte området yderligere ud over laveste ugepris, som er det priskoncept leverandørerne generelt har budt ind med.

”Vi har i løbet af 2007 fået mange positive erfaringer med at afholde e-auktioner og vil sammen med de involverede kunder intensivere denne indsats. Målet med de kommende auktioner er at opnå de bedst mulige priser kombineret med den størst mulige leveringssikkerhed”, siger Niels Frederiksen.

Valgte leverandører:
På delaftale 1 - der omfatter bærbare og stationære computere, skærme, tilbehør, udstyr og service.

Comwir A/S,
Dell A/S,
Fujitsu Services A/S,
Fujitsu Siemens Computers A/S,
Hewlett-Packard ApS,
I2I A/S,
Lenovo Danmark,
PROconsult Data A/S,
Topnordic A/S.

På delaftale 2 – der omfatter servere, storage, backup, tilbehør, udstyr og service - indgår SKI aftale med:

Comwir A/S,
Dell A/S,
Fujitsu Services A/S,
Fujitsu Siemens Computers A/S,
Hewlett-Packard ApS,
Hitachi Data Systems A/S,
I2I A/S,
IBM Danmark A/S,
KMD A/S,
Sun Microsystems A/S,
Topnordic A/S.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS