Flytbare lagermedier

Tilbage til artiklen De otte farligste forbruger-teknologier

Ifølge Josh Holbrock, analytiker ved Yankee Group Research Inc., er en it-managerens største frygt det flytbare lagermedie.

Lige fra Apple iPhones og iPods til flash hukommelseskort.

"Folk kan benytte disse til at downloade virksomhedsoplysninger og sensitive oplysninger," forklarer han.

"Alene de seneste tre uger har jeg overhørt seks forskellige samtaler om risikoen ved flash kort og flytbare lagerenheder," siger Mark Rhodes-Ousley, informations- og sikkerhedsarkitekt samt forfatter til "Network Security: The Complete Reference".

Selv om det ville være relativt let at blokere alle USB porte på medarbejdernes computere mener de fleste sikkerheds-managere, at det ikke er en anbefalelsesværdig indgangsvinkel.

Hvor går grænsen

"Hvis folk vil gøre skade, skal de nok finde en anden måde at forcere de barrierer, vi sætter i vejen for dem," siger Michael Miller, vicepræsident for sikkerhed i Global Crossing Ltd.

"Og hvor går grænsen? Hvis du lukker alle USB porte og forbyder mobiltelefoner og flytbare lagermedier på kontoret, hvad så med infrarøde porte, cd-brænder og så videre og så videre," spørger han.

Det er bedre at uddanne folk i, hvordan de behandler sensitiv information, forklarer Michael Miller.

"De fleste tilfælde af sikkerhedsbrud er uheld mere end noget andet, så det er her, vi skal lære at behandle de følsomme informationer bedre."

Advarsel til brugerne

Michael Machado, direktør for it-infrastruktur i WebEx Communications, siger, at han ikke er fan af at blokere USB porte.

"Mest fordi en sådan strategi højst sandsynligt resulterer i, at brugerne spørger it-afdelingerne om adgang alligevel. Det vil blot tære på it-afdelingernes ressourcer mere end nødvendigt."

Han tilføjer, at det mest optimale ville være et program, der afsender en advarsel til brugere, der prøver at kopiere filer til flytbare lagermedier eller andre ukrypterede lagre.

Advarslen skal fortæller dem, at de handler imod virksomhedens sikkerhedspolitik.

"På denne måde ved de, at det er deres valg, men at de bliver overvåget og registreret."

Kryptering

It-sikkerhedschef Sharon Finney siger, at DeKalb Medical Center undersøger mulighederne i Vericept værktøjets evne til at enten afskære bestemte typer af data fra at blive overført til eksterne lagermedier - eller notificere hende, når nogen forsøger at tilkoble enheder, der ikke er godkendt af computeren.

Ideelt set vil hun også gerne have et værktøj, der husker medarbejderen på virksomhedens it-sikkerhedspolitik angående eksterne enheder.

Grand Valley State University i Michigan og andre uddannelsesinstitutioner har oplevet tab af data ved forlagte USB og flash-enheder.

De undersøger derfor mulighederne for at beskytte de eksterne lagermedier med standardiserede passwords og kryptering for at beskytte deres oplysninger i fremtiden.

Oversat af Jimmie Gustafsson

Tilbage til artiklen De otte farligste forbruger-teknologier

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Servicecenter

Midtjylland

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelev til Lokal IT på Aalborg Kaserne

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S