Windows fejl udsætter Internet Explorer for angreb

Microsoft har fundet en fejl i den måde, som Windows finder andre computere på. I værste tilfælde kan fejlen få alvorlige konsekvenser.

Computerworld News Service: Microsoft bekendtgjorde i mandags, at selskabet har fundet en fejl i måden, styresystemet Windows finder andre computere på internettet.

Dette kan i visse tilfælde udsætte brugeren for online angreb.

Fejlen påvirker primært virksomheder udenfor USA, og kan i værste fald udnyttes til at omdirigere intetanende brugeres computere til ondsindede hjemmesider.

Microsoft var allerede i 1999 opmærksomme på dette sikkerhedshul, og var samme år ude med en sikkerhedsopdatering.

Fejlen er dog stadig at finde i nyere versioner af Windows, og er nu blevet offentliggjort ved en konference i New Zealand.

"Dette er en variation af det tidligere rapporterede sikkerhedshul, der manifesterer sig, når visse bi-funktioner bliver ændret i klientens opsætning," udtaler Mike reavey fra Microsoft Security Response Center.

Softwarefejlen påvirkes af måden, Windows søger efter DNS (Domain Name Service) information.
Enhver version af Windows kan teoretisk set være påvirket af fejlen.

Microsoft har udgivet en vejledning, som forklarer hvilke konfigurationer, der er i fare, og hvordan man kan undgå dem. Microsoft udtaler, at de i øjeblikket arbejder på at udsende en sikkerhedsopdatering.

Sådan virker softwarefejlen

Når Windows er konfigureret med sin egen DNS Suffix vil systemet automatisk søge på netværket efter DNS information ved hjælp af en Web Proxy Auto-Discovery (WPAD) server.

Dette er typisk en tiltroet maskine på brugerens eget netværk. WPAD servere bruges ofte til at skære ned på den manuelle opsætning af et netværk og DNS suffix bruges til at associere computere med bestemte domæner på netværket og til at forenkle netværks administrationen.

For at gøre det lettere for pc'en at finde WPAD serveren, bruger Windows DNS decentraliserings teknologi til at søge på netværket efter serveren.

Hvis en Computerworld pc for eksempel havde endelsen "cw.idg.co.uk" ville den automatisk søge på en WPAD server på adressen "wpad.cw.idg.co.uk". Hvis computeren ikke finder noget på denne adresse, vil den fortsætte til "wpad.idg.co.uk" og derefter "wpad.co.uk”.

Det er denne automatik, som er problemet, da computeren i sin søgen efter DNS information har forladt netværket og tilkoblet sig "wpad.co.uk", som ikke er en tiltroet maskine på brugerens netværk.

Reavey udtaler, at dette problem kun opstår, når domænenavnet indeholder flere "lag". For eksempel "cw.idg.co.uk". Eksempler som "idg.com", der kun har to lag, er ikke i farezonen.

Har man registreret "wpad" domæner som for eksempel "wpad.co.uk" eller "wpad.co.nz", kan man på denne måde omdirigere brugere til andre hjemmesider, uden at brugerne bemærker noget.

Brugeren tror måske, at han er på sin internetbanks forside, men er i virkeligheden blevet videresendt til en phishing side.

"Vi har til dato ikke hørt om et sådan angreb," påpeger Reavey.

"Det er ekstra lumsk, fordi mange ikke opfatter, hvad der sker," siger Cricket Liu, vicedirektør for DNS arkitektur i Appliance Vendor infoblox.

Sikkerhedsforsker Beau Butler, der opdagede fejlen og som ejer wpad.co.nz, mener, at mange brugere kan være påvirket.

Han skønner i en rapport, at 160.000 computere i New Zealand kan være påvirket af fejlen. Butler har ikke udtalt sig direkte om sagen, men skriver på en lokal Linux-gruppes hjemmeside, at han i øjeblikket indsamler oplysninger.

Brugere, som har opsat deres egen proxy server eller som har en WPAD server på deres eget netværk, er ikke i risikozonen, udtaler Microsoft.

Oversat af Jimmie Gustafsson

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,