Salesforce lancerer Facebook-klon til virksomheder

CRM-leverandøren Salesforce.com går i luften med en ny tjeneste, der minder om Facebook. Tjenesten skal booste salget i Danmark, hvor de ifølge IDC direktør Per Andersen ligger på en 7. plads.

Artikel top billede

"Alt i alt er det op ad bakke for Salesforce herhjemme," vurderer administrerende direktør Per Andersen, IDC.

Hurtigvoksende Salesforce forsøger at lokke nye kunder til dets hostede softwareløsning til kundehåndtering, eller Customer Relationship Management (CRM), med en ny tjeneste, der har Facebook-lignende funktioner.

Tjenesten lyder navnet Salesforce to Salesforce og giver blandt andet kunderne mulighed for at udveksle information og skabe ad hoc forretningsnetværk.

Dermed forsøger Salesforce atter at tage markante tendenser fra den private og forbrugerdrevne del af internettet og tjene penge på at brede lignende tjenester ud til erhvervslivet.

Minder om Facebook

I praksis kan Salesforce to Salesforce-kunder etablere fælles netværk, hvor de kan dele, opdatere og synkronisere information på stort set samme måde som venner på Facebook eller kontakter på LinkedIn gør det.

Salesforce to Salesforce kræver, at alle deltagere i de nye netværk abonnerer på tjenesten for at fungere, men softwareselskabet er sikker på det vil blive en succes på grund af dets store kundebase, som runder en million denne måned.

Ifølge Salesforce.com's vicedirektør for virksomhedsstrategi, Bruce Francis, har der længe været brug for en sådan tjeneste.

"Alle virksomheder har brug for partnere…Og du har konstant behov for at udveksle information med dem," siger han til Computerworlds amerikanske udgave.

Gartner: SaaS-CRM vinder frem
Med den nye tjeneste forsøger Salesforce at puste yderligere liv i den hurtigvoksende del af CRM-markedet, der er baseret på Software-as-a-Service (SaaS).

Ifølge it-analysehuset Gartner vil den slags tjenester øge omsætningen på det globale CRM-marked kraftigt i perioden fra 2007 til 2011.

Ifølge Gartner vil CRM-omsætningen runde 36 milliarder kroner på verdensplan i 2007 mod 33 milliarder kroner i fjor. Heraf står SaaS-løsninger for lidt mere end de fem milliarder kroner, og de hostede løsninger vokser dobbelt så hurtigt som resten af markedet.

Den absolut førende SaaS-leverandør på CRM-markedet er i dag Salesforce, men Gartner slår i rapporten fast, at selskabet kun kan forsvare den position, hvis Salesforce formår at forny sig på både produkt-, salgs- og applikationssiden, hvor konkurrencen skærpes i takt med at blandt andre SAP og Microsofts SaaS-alternativer vinder indpas.

Op ad bakke for Salesforce i Danmark

Hos it-analysehuset IDC fortæller administrerende direktør Per Andersen, at de danske virksomheder endnu ikke har kastet sig over produkterne fra Salesforce i stor stil.

"Der er endnu ikke kommet et markant gennembrud. Salesforce er stadig relativt små og sidder på tre procent af markedet. Det placerer Salesforce på en syvendeplads blandt CRM-leverandørene på det danske marked," siger Per Andersen.

Han fortæller, at Salesforce især møder kraftig modstand fra Microsoft CRM herhjemme. Derudover har han netop gennemført en analyse, der viser, at danske virksomheder tøver med at kaste sig over SaaS-løsninger.

"Så alt i alt er det op ad bakke for Salesforce herhjemme," vurderer Per Andersen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S