It-branchen bekymret over folkeskolens it-fremtid

Den seneste PISA-rapport viser, at computer-brug i folkeskolen falder. Det skaber bekymring hos branchen og eksperter.

Artikel top billede

Administrerende direktør Jørgen Bardenfleth fra Microsoft kalder it-udviklingen i folkeskolen "tankevækkende".

Dansk Industri og topleder advarer mod it-udviklingen i folkeskolen – brugen af computere er faldet fra 2000 til 2006, mens den i hjemmet er steget eksplosivt, viser den seneste PISA-rapport.

Administrerende direktør Jørgen Bardenfleth fra Microsoft kalder udviklingen "tankevækkende" - ikke mindst fordi brugen af computer i hjemmet i samme periode er steget markant for både drenge og piger.

"Der er stilstand i skolerne," konstaterer han.

Derfor opfordrer han Bertel Haarder til på et ledelsesmæssigt plan at følge op på initiativer og måle mere på resultaterne.

Også hos direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri er der dybe panderynker.

"Det er ærgerligt - og bekymrende - at brugen af computere tilsyneladende er gået ned siden 2000. Og det er særligt ærgerligt i lyset af, at regeringen og Undervisningsministeriet faktisk har satset meget på it i folkeskolen med massive investeringer i computere fra 3. klasse og opefter," siger han

Holder indkøb tilbage

Men én forklaring kan være manglen på digitale undervisningsmidler, forklarer Tom Togsverd.

"Jeg ved fra leverandørsiden, at mange skoler holder tilbage med at indkøbe digitalt. Der er åbenbart stadig større veneration for bøger, der hurtigt out-dates, end for digitale indholdsprodukter, hvilket er en stor skam." siger han

Vi har mange potentialer for at udvikle spændende indhold - også med serious games, det vil sige computerspil med et pædagogisk og udviklende indhold, forklarer Tom Togsverd.

Ligesom Jørgen Bardenfleth peger Tom Togsverd mere måling. Han mener, at de unges it-færdigheder skal testes mere i folkeskolen.

Chefkonsulent bakker op

Chefkonsulent og souschef i center for Analyse og Erhvervsfremme, Knud Erik Hilding-Hamann fra Teknologiske Institut mener også, at udviklingen er utilfredsstillende.

Chefkonsulenten stod for nylig bag en undersøgelse, der viste store forskelle i danskerne digitale kompetencer.

"Dette (red. PISA-resultaterne) er ikke en tilfredsstillende udvikling og specielt ikke i lyset af at 38 procent af befolkningen i 2006 havde ingen eller kun svage it-færdigheder." siger han.

Derfor er hans budskab til undervisningminister Bertel Haarder, at sørge for, at it bliver betydeligt bedre integreret i de enkelte fag.

Bertel Haarder skal støtte lærerne i den proces, samt støtte skabelsen af langt flere virtuelle netværk mellem klasser på tværs af skoler, mener chefkonsulenten.

Endelig forslår Knud Erik Hilding-Hamann, at der gives IT lektier for – for de få elever uden PC i hjemmet kan godt indgå i grupper med elever der har PC.

Chefkonsulenten pointerer dog, at PISA-undersøgelsen udelukkende giver svar på hvor lang tid der bruges på computeren, men ikke præcis hvad den bruges til.

"Selvom tiden brugt på IT er reduceret så kan kvaliteten i brugen af computeren være forbedret. Det belyser undersøgelsen ikke." pointerer han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S