Microsoft, Google og Yahoo betaler for ulovlig markedsføring

Microsoft, Google og Yahoo har indvilliget i at betale sammenlagt 163,4 millioner kroner for at slippe for påstande om, at de har reklameret for ulovlig gambling.

Artikel top billede

Tre store it-virksomheder må betale for, at de har reklameret for betonsports.com, der er tiltalt for ulovligt at formidle spil på nettet.

Computerworld News Service Microsoft betaler 109 millioner kroner, Google betaler 15,5 millioner kroner og Yahoo 38,9 millioner, meddeler det amerikanske justitsministerium

De tre virksomheder har hverken bestridt eller indrømmet, at de har reklameret for ulovlig online-gambling ved at vise reklamer for gambling-sider mellem 1997 og i år.

Afgørelsen udspringer af en undersøgelse af ulovlig gambling på nettet foretaget af statsadvokat Catherine Hanaway fra Eastern District of Missouri, det amerikanske forbundspoliti FBI og skattevæsenet

Catherine Hanaway rejste tiltale mod grundlæggeren af Betonsports.com, 10 andre personer og fire virksomheder for gangstervirksomhed, konspiration og svindel ved et hårdt nedslag på online spil den 6. juni 2006.

Catherine Hanaway rejste endnu en tiltale mod Betonsports, tre andre virksomheder og 12 personer den 28. juni i år.

Ulovlige aktiviteter

Ureguleret online-gambling er ulovligt i USA, meddeler justitsministeriet.

De tre virksomheder beskyldes for at skaffe deltagere gennem deres annoncer for ulovlige aktiviteter.

Disse aktiviteter falder ind under den amerikanske lov om medvirken til lovovertrædelse.

Microsofts afgørelse medfører en bøde på 23,3 millioner kroner og et bidrag på 38,9 millioner til International Center for Missing and Exploited Children.

Virksomheden har også indvilliget i at lave en online reklamekampagne med fokus på unge mennesker og et budskab om, at online-gambling er ulovligt ifølge amerikansk lovgivning.

Kampagnen skal køre i tre år med start i begyndelsen af 2008.

Kampagne mod spil

Yahoo har betalt 15,5 millioner kroner til den amerikanske stat og vil bruge 23,3 millioner på online-annoncer for en public service-kampagne, der har til formål at informere brugere om, at operatører og deltagere i online eller telefonbaseret sport og gambling på casinoer og lignende steder risikerer at blive arresteret og retsforfulgt.

"Summerne lægges til de 207,5 millioner kroner, der allerede er inddrevet på tab og skatterestance de seneste år fra operatører af ulovlige gambling-virksomheder," fortæller Catherine Hanaway.

"Ærlige skatteborgere og medarbejdere i gambling-branchen, som følger loven, lider under konsekvenserne for dem, der fremmer ulovlig adfærd på nettet."

Ingen indrømmelser

Google meddeler, at virksomheden har medvirket i undersøgelsen.

"Vi ikke har indrømmet nogen ulovligheder, men justitsministeriet har informeret os om, at online-gambling er ulovligt i USA, og at reklamer, der fremmer det ,er upassende,” lyder det fra virksomheden.

"Google standsede frivilligt sådanne annoncer, som var en meget lille del af vores AdWords-forretning, i april 2004."

Yahoo hævder, at man holdt op med at vise annoncer for gambling-sider "for flere år siden."

Microsoft arbejder på en udtalelse.

Oversat af Mille Bindslev

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S