Dansk glæde over Microsofts milliard-opkøb

Der er glæde i Danmark over, at Microsoft vil købe den norske søgemaskinevirksomhed Fast for seks milliarder kroner.

Artikel top billede

Produktudviklingschef i jobzonen, Rasmus Lindahl Andreasen håber i disse dage på, at norske Fast Search & Transfer bliver opkøbt af Microsoft. Jobzonen er en af Fast's danske kunder, ligesom blandt andre El-giganten, Novozymes og Eniro.

Alt tyder da også på et Microsoft-opkøb. En enig bestyrelse anbefaler købstilbuddet på seks milliarder kroner, og aktionærerne bag 37 procent af aktieværdien har allerede sagt ja.

Rasmus Lindahl Andreasen håber på opkøbet, fordi Jobzonen har en strategi om at bruge .Net-platformen.

Derfor har virksomheden brugt udviklingskroner på at få søgemaskinen Fast til at spille sammen med .Net.

"Nu håber vi på at få det foræret," siger Rasmus Lindahl Andreasen, der også håber, at produktet bliver billigere, hvis Microsoft får gang i salget.

Han indrømmer dog også, at han nok ville have været ked af det, hvis virksomheden havde valgt at køre på en konkurrerende platform.

Fast vil sandsynligvis stadig fungere på disse, men man går glip af fordelene ved en tættere integration, mener produktudviklingschefen.

Tvunget til Sharepoint?

Fast's søgeteknologi er interessant, fordi den indekserer resultaterne. På Jobzonens jobsøger kan du for eksempel søge på sælger. Herefter får du en række muligheder for at vælge branchekategorier, geografi, karriereniveau og lignende.

"Det giver en helt anden brugeroplevelse. Du finder lige det, du skal bruge, hurtigt," mener Rasmus Lindahl Andreasen.

Han ser to risici i opkøbet.

Den første er, at Microsoft udvikler maskinen i en helt anden retning, men det ser han ikke som realistisk, da Microsoft netop må have været interesseret i Fast's teknologi.

Den anden risiko er, at Microsoft har meldt ud, at Fast's teknologi skal bruges i Office Sharepoint Server.

Jobzonen håber ikke, at det bliver et krav, at bruge Sharepoint. På nuværende tidspunkt er det for dyrt i forhold til fordelene.

Kan forbedre Live Search

Den danske søgemaskineekspert Mikkel DeMib Svendsen mener også, at opkøbet teknologisk set vil være en fordel. De to virksomheder supplerer hinanden godt, når det gælder forretningsprodukter.

Samtidig mener han også, at Fast-teknologien kan forbedre Microsofts søgemaskine på live.com.

"Og det er da godt for forbrugerne, hvis de får en bedre søgemaskine," siger han.

En af Microsofts topchefer, Jeff Raikes, afviser da heller ikke over for Computerworld Norge, at teknologien kan blive brugt i Live Search.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S