It-formand: Statsligt sikkerhedsråd har spillet fallit

It-sikkerhedsråd i privat regi fungerer bedre end de statslige, man har haft hidtil. Derfor bør et nyt statsligt it-sikkerhedsråd skrues væsentligt bedre sammen, mener ekspert.

Artikel top billede

Mærsk-chef og formand for Råd for IT og Persondatasikkerhed mener, de to tidligere statslige it-sikkerhedsråd har været amputeret.

Det er noget vrøvl, når Enhedslistens it-ordfører Per Clausen kritiserer, at der ikke er oprettet et nyt statsligt it-råd efter it-sikkerhedspanelets kommisorium udløb 31. december 2007.

Det mener formand Kim Aarenstrup fra Råd for IT og Persondatasikkerhed under DANSK IT.

"Der eksisterer rent faktisk et IT-Sikkerhedsråd, og det har fungeret ganske effektivt siden 2006," siger formanden, der tillige er ansat som it-sikkerhedschef hos A.P. Møller – Mærsk.

Det er jo altid fint, når vi er mange, der gerne vil sørge for en stærkere it-sikkerhed i Danmark. Men det giver ikke meget mening at forsøge at oprette et nyt it-sikkerhedsråd i statsligt politisk regi, forklarer han.

"To tidligere it-sikkerhedsråd af den type med et antal år på bagen har tydeligt vist, at et politisk etableret råd ikke virker ret godt, medmindre det enten er nedsat af Statsministeren eller har helt specielle beføjelser," siger Kim Aarenstrup.

Amputeret størrelse

Og den toneangivende ekspert på området lægger ikke fingre imellem, når han vurderer effekten af tidligere statslige it-råd.

"Faktum er, at et it-sikkerhedsråd under Videnskabsministeriet - på samme måde som IT-sikkerhedspanelet - er en amputeret størrelse, der i princippet kun kan udtale sig om forhold indenfor videnskabsministerens område.

Skulle et sådant råd eller panel formaste sig til at pege på problemer i andre ministerier, møder de omgående modvind og bliver gjort tavse," siger han.

Derfor er netop DANSK IT's Råd for IT- og Persondatasikkerhed et genialt IT-sikkerhedsråd, der opstod i kølvandet af nedlæggelsen af et tidligere ministerielt it-sikkerhedsråd tilbage i januar 2006, mener formanden ikke overraskende.

Han forklarer, at Rådet for IT- og Persondatasikkerhed har vist sin styrke ved at i praksis at have demonstreret, at det både konstruktivt kan kritisere, men også indlede værdifulde dialoger med alle ministerier og styrelser, uanset hvilken minister de måtte henhøre under.



Grunden er netop, at dette råd ikke er sovset ind i det politiske system.

"Så nej kære it-ordfører Per Clausen - Vi står ikke uden IT-Sikkerhedsråd - snarere tværtimod. Vi har et IT-Sikkerhedsråd som er stærkere end nogensinde, og som ikke blot kan nedlægges af en minister eller andre der måtte blive ramt af de budskaber der udsendes af rådet, " lyder den direkte hilsen til Per Clausen.

Minister drøfter sagen

Videnskabsminister Helge Sander har ikke ønsket at kommentere sagen om et kommende it-sikkerhedsråd, oplyser ministerens rådgiver Allan Boldt over for Computerworld.

"Ministeren og it-ordførerne er enige om at skulle drøfte situationen påny, og Helge Sander vil derfor gerne vente med at kommentere," siger han.

Hvorvidt man finder en konstruktion for it-rådet, der gør det mindre amputeret, vil tiden vise.

Kim Aarenstrup erklærer sig imidlertid parat til at hjælpe til.

"Vi tager gerne en debat om, hvorvidt det nuværende IT-sikkerhedsråd er korrekt ledet eller bestykket," siger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S