Microsoft får ny milliardbøde af EU

EU slår Microsoft med en ny bøde på 6,8 milliarder kroner for ikke at leve op til EU's monopoldom over Microsoft i 2004. Microsoft har nu samlet fået bøder for næsten 13 milliarder kroner af EU.

Artikel top billede

EU-Kommissionen lader endnu engang hammeren falde over Microsoft med en ny gigantbøde på 6,8 milliarder kroner – 899 millioner euro – til det amerikanske selskab.

Bøden kommer oven i den milliardbøde, som EU tildelte Microsoft i 2004 på 3,7 milliarder kroner.

Den ny bøde falder, fordi Microsoft efter EU's mening har forsømt at leve op til EU-afgørelsen fra 2004, der sigtede mod at begrænse Microsofts udnyttelse af selskabets dominerende position.

12,9 milliarder

Med den seneste bøde kommer det samlede bødebeløb, som EU har tildelt Microsoft, op på gigantiske 12,9 milliarder kroner.

”Kommissionens seneste bøde er en rimelig reaktion på Microsofts helt urimelige handlinger. Microsoft har klart og tydeligt forsømt at leve op til selskabets juridiske forpligtelser,” lyder det fra konkurrence-kommissær, Neelie Kroes.

Microsoft har allerede en gang fået en bøde for ikke at leve op til afgørelsen fra 2004.

Selskabet har i de seneste fire år målrettet forsøgt at vige uden om den del af EU-afgørelsen, der ville have selskabet til at aflevere detaljerede informationer om de kommunikations-protokoller, der ligger bag selskabets programmer.

Det skulle sikre konkurrerende selskaber mulighed for at udvikle programmer specielt til Microsofts systemer uden videre dikkedarer.

Det er ikke muligt i dag uden særlige aftaler med Microsoft.

Tommelfingeren nedad

Med afgørelsen er det klart og tydeligt, at EU-Kommissionen ikke har givet fem flade ører i aflad for Microsoft seneste charmeoffensiv, der i sidste uge mundede ud i en helt ny strategi for det store software-selskab.

Med topchef Steve Ballmer i spidsen meldte selskabet nemlig ud, at det fra nu satser voldsomt på øget inter-operabilitet.

Det skete ved blandt andet at lægge i titusindvis af dokumenter med de eftertragtede protokoller ud på nettet til fri afbenyttelse

EU understreger dog, at den pågældende bøde alene gælder Microsofts fremgangsmåde frem til oktober, og det er derfor fortsat åbent, hvordan EU stiller sig over for Microsofts tiltag, som EU-Kommissionen i sidste uge meldte, at man kiggede på, men var skeptisk overfor.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS