Microsoft får ny milliardbøde af EU

EU slår Microsoft med en ny bøde på 6,8 milliarder kroner for ikke at leve op til EU's monopoldom over Microsoft i 2004. Microsoft har nu samlet fået bøder for næsten 13 milliarder kroner af EU.

Artikel top billede

EU-Kommissionen lader endnu engang hammeren falde over Microsoft med en ny gigantbøde på 6,8 milliarder kroner – 899 millioner euro – til det amerikanske selskab.

Bøden kommer oven i den milliardbøde, som EU tildelte Microsoft i 2004 på 3,7 milliarder kroner.

Den ny bøde falder, fordi Microsoft efter EU's mening har forsømt at leve op til EU-afgørelsen fra 2004, der sigtede mod at begrænse Microsofts udnyttelse af selskabets dominerende position.

12,9 milliarder

Med den seneste bøde kommer det samlede bødebeløb, som EU har tildelt Microsoft, op på gigantiske 12,9 milliarder kroner.

”Kommissionens seneste bøde er en rimelig reaktion på Microsofts helt urimelige handlinger. Microsoft har klart og tydeligt forsømt at leve op til selskabets juridiske forpligtelser,” lyder det fra konkurrence-kommissær, Neelie Kroes.

Microsoft har allerede en gang fået en bøde for ikke at leve op til afgørelsen fra 2004.

Selskabet har i de seneste fire år målrettet forsøgt at vige uden om den del af EU-afgørelsen, der ville have selskabet til at aflevere detaljerede informationer om de kommunikations-protokoller, der ligger bag selskabets programmer.

Det skulle sikre konkurrerende selskaber mulighed for at udvikle programmer specielt til Microsofts systemer uden videre dikkedarer.

Det er ikke muligt i dag uden særlige aftaler med Microsoft.

Tommelfingeren nedad

Med afgørelsen er det klart og tydeligt, at EU-Kommissionen ikke har givet fem flade ører i aflad for Microsoft seneste charmeoffensiv, der i sidste uge mundede ud i en helt ny strategi for det store software-selskab.

Med topchef Steve Ballmer i spidsen meldte selskabet nemlig ud, at det fra nu satser voldsomt på øget inter-operabilitet.

Det skete ved blandt andet at lægge i titusindvis af dokumenter med de eftertragtede protokoller ud på nettet til fri afbenyttelse

EU understreger dog, at den pågældende bøde alene gælder Microsofts fremgangsmåde frem til oktober, og det er derfor fortsat åbent, hvordan EU stiller sig over for Microsofts tiltag, som EU-Kommissionen i sidste uge meldte, at man kiggede på, men var skeptisk overfor.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics