Microsoft får ny milliardbøde af EU

EU slår Microsoft med en ny bøde på 6,8 milliarder kroner for ikke at leve op til EU's monopoldom over Microsoft i 2004. Microsoft har nu samlet fået bøder for næsten 13 milliarder kroner af EU.

Artikel top billede

EU-Kommissionen lader endnu engang hammeren falde over Microsoft med en ny gigantbøde på 6,8 milliarder kroner – 899 millioner euro – til det amerikanske selskab.

Bøden kommer oven i den milliardbøde, som EU tildelte Microsoft i 2004 på 3,7 milliarder kroner.

Den ny bøde falder, fordi Microsoft efter EU's mening har forsømt at leve op til EU-afgørelsen fra 2004, der sigtede mod at begrænse Microsofts udnyttelse af selskabets dominerende position.

12,9 milliarder

Med den seneste bøde kommer det samlede bødebeløb, som EU har tildelt Microsoft, op på gigantiske 12,9 milliarder kroner.

”Kommissionens seneste bøde er en rimelig reaktion på Microsofts helt urimelige handlinger. Microsoft har klart og tydeligt forsømt at leve op til selskabets juridiske forpligtelser,” lyder det fra konkurrence-kommissær, Neelie Kroes.

Microsoft har allerede en gang fået en bøde for ikke at leve op til afgørelsen fra 2004.

Selskabet har i de seneste fire år målrettet forsøgt at vige uden om den del af EU-afgørelsen, der ville have selskabet til at aflevere detaljerede informationer om de kommunikations-protokoller, der ligger bag selskabets programmer.

Det skulle sikre konkurrerende selskaber mulighed for at udvikle programmer specielt til Microsofts systemer uden videre dikkedarer.

Det er ikke muligt i dag uden særlige aftaler med Microsoft.

Tommelfingeren nedad

Med afgørelsen er det klart og tydeligt, at EU-Kommissionen ikke har givet fem flade ører i aflad for Microsoft seneste charmeoffensiv, der i sidste uge mundede ud i en helt ny strategi for det store software-selskab.

Med topchef Steve Ballmer i spidsen meldte selskabet nemlig ud, at det fra nu satser voldsomt på øget inter-operabilitet.

Det skete ved blandt andet at lægge i titusindvis af dokumenter med de eftertragtede protokoller ud på nettet til fri afbenyttelse

EU understreger dog, at den pågældende bøde alene gælder Microsofts fremgangsmåde frem til oktober, og det er derfor fortsat åbent, hvordan EU stiller sig over for Microsofts tiltag, som EU-Kommissionen i sidste uge meldte, at man kiggede på, men var skeptisk overfor.

Læses lige nu

    Annonce

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Forretningsanalytiker til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S