Så er Dyremose færdig i erhvervslivets top

Torsdag var sidste dag, 62-årige Henning Dyremose trak i arbejdstøjet efter kun 363 dage på posten som bestyrelsesformand i TDC. "Jeg er ikke bitter," siger han.

Artikel top billede

Om habit og slips også bliver udskiftet med gartner-outfittet for at dyrke tomater i haven er usikkert, men der er ingen tvivl om, at den nære fremtid står i familiens tegn med barnebarn og forfatterskab.

Det er ingen bitter Henning Dyremose, Børsen møder i forbindelse med et interview til avisen.

Beretningen, som blev afleveret til aktionærerne i forbindelse med gårsdagens generalforsamling i Bella Center, satte punktum for det knap 10 år lange forhold mellem Dyremose og TDC.

Da Dyremose blev valgt til TDC-bestyrelsen, så han sig selv i formandsstolen mange år frem i tiden - måske også efter at kapitalfondenes salg af TDC, som ventes at finde sted i løbet af 3-5 år, skriver Jyllands-Posten.

Men sådan gik det ikke.

Fortryder intet

Samtidig vinker den ellers så velkendte topchef i dansk erhvervsliv farvel til posten som formand for Dansk Industri 1. maj.

Den faste plads på de bonede gulve med titler som direktør, minister og folketingsmedlem bliver udskiftet med et liv på at skrive bøger og barnebarnet Christian, der er otte måneder gammel.

Ifølge manden selv er der intet vemod over at forlade erhvervslivets topposter.

Selvom den sidste tid i TDC var præget af voldsom kritik på grund af den betaling på knap 30 millioner kroner efter skat, Henning Dyremose fik ved TDC-salget i 2006, er han ikke bitter og fortryder intet.

”Jeg må da sige, at det har overrasket mig, at der har været så ringe plads til sandheden i denne sag. Der er blevet skabt en sandhed i medierne om, at jeg solgte TDC af hensyn til mig selv, uanset at jeg overhovedet ikke havde noget med forhandlingerne at gøre, men efter eget ønske var sat uden for døren,” siger Dyremose til Børsen og tilføjer:

”Jeg står fuldt og helt ved alt, hvad jeg har gjort.”

Vil ikke brænde ud

Henning Dyremose fortæller til Børsen, at han fortsat vil bestride en række tillidsposter, og har en masse erfaring, som han selektivt gerne vil dele af.

Siden han i november 2006 stoppede som direktør i TDC, har arbejdsnedtrapningen været undervejs, og det passer den tidligere formand ikke længere at have en arbejdsuge på 70 til 80 timer.

”Jeg har i øvrigt altid vidst, at jeg ville gå tidligt på pension. Jeg har oplevet mange erhvervsledere, der har arbejdet alt for længe, så der ikke var mere tilbage, når de holdt op. Sådan ønskede jeg ikke at gøre det.”

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

Banedanmark

Senior Service Delivery Manager / PMO Lead

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S