Leopard løber fra Vista i tilfredshedsundersøgelse

Leopard-brugere er glade mennesker. I hvert fald, hvis man skal tro en undersøgelse blandt virksomhedsbrugere. Her vinder Apples styresystem klart over Windows.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En ny undersøgelse viser, at virksomhedsbrugere af Apple Inc's Leopard styresystem er mere tilbøjelige til at svare at de er 'meget tilfredse', når de bliver spurgt om deres styresystem.

Undersøgelsen har vist, at Leopard brugere svarer 'meget tilfreds' fem gange så meget som brugere af Microsoft Windows's Windows Vista.

Undersøgelsen, der blev gennemført i februar, omfattede 2.200 brugere. 53 procent af brugerne, der benyttede Mac OS X 10.5, svarede at de var 'meget tilfredse' med deres styresystem. Af dem der bruger windows XP og Vista svarede 40 procent af XP brugerne, at de var 'meget tilfredse', og kun otte procent af Vista brugerne svarede det samme.

Historisk højt niveau

"Apple fortsætter med at sætte standarden for virksomhedskunders tilfredshed. Mange virksomheder fortsætter med at købe Macs på et historisk højt niveau, det må jo betyde, at kunderne kan lide, hvad Apple kan tilbyde," siger Paul Carton fra ChangeWave Research.

Ifølge ChangeWave's undersøgelse svarede syv procent af respondenterne, at deres virksomhed ville købe Apple bærbare computere indenfor de næste 90 dage.

"Apple havde de samme tal sidste november," siger Carton, og referer til en lignende undersøgelse fra sidste år.

Færre virksomheder køber computere for tiden, og det er således kun Apple der holder de forventede salgstal. Dell notebooks er faldet med en procent i forhold til novemberundersøgelsen, HP og Lenova er gået to procent ned, og Toshiba er også gået en procent ned.

Selvom Apple viser gode salgstal, ser det ud til at det generelle tempo i virksomhedernes indkøb af computere, vil stagnere indenfor de næste tre måneder, og Apple er trods alt kun en mindre aktør på markedet.

Mere end halvdelen, 53 procent, af de computere, virksomhederne har planlagt at indkøbe indenfor de næste tre måneder, vil være udstyret med Windows XP, 20 procent vil være med Vista, og kun otte procent vil være udstyret med Mac OS X.

Oversat af Jimmie Gustafgsson

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S