Skuffede kunder forlader IBM

Store kunder forlader samarbejdet med IBM. Årsagen er utilfredshed med IBM’s serviceniveau og en for ringe drift af deres systemer.

Artikel top billede

IBM er i strid modvind efter sidte uges gigantnedbrud.

I maj sidste år foretog en uafhængig konsulentorganisation en kundetilfredshedsanalyse.

Her scorede IBM dumpekarakter i forhold til stort set samtlige andre leverandører på det nordiske marked for drift og vedligehold.

Den undersøgelse har vist sig at være et dystert varsel for Danmarks største leverandør af it-drift.

Sidste uges store nedbrud hos IBM var det sidste it-servicekæmpen havde brug for.

"Så må vi jo prøve selv"

DSV (De Sammensluttede Vognmænd), der blev ramt at IBM-nedbruddet i sidste uge, har besluttet at droppe IBM og varetage driften selv.

”Vi fik ikke de professionelle løsninger fra vores leverandører, IBM og Accenture, som vi havde håbet på. Der har ikke rigtigt været værdi for pengene,” siger Kurt Larsen, direktør for DSV, til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Utilfredsheden har ulmet længe.

”Det kan også være at vi ikke selv har været dygtige nok til at outsource, men vi kan under alle omstændigheder konkludere, at det slet ikke har fungeret som det skulle. Nu har vi oplevet skuffelsen, så må vi jo prøve selv,” siger Kurt Larsen til avisen.

Mister store kontrakter

IBM har flere storkunder, der ved nedbruddet i sidste uge fandt lejlighed til at lufte deres utilfredshed.

”Det er ikke gået som forventet. Driften afvikles dårligere nu, end den gjorde under eget ejerskab, og nogle udviklingsopgaver er der ikke rykket med som aftalt,” sagde Villy Rasmussen, administrerende direktør i dagligvareleverandøren Dagrofa, forleden til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Han ønsker dog ikke at kommentere et eventuelt ophør af IBM-aftalen endnu.

Tidligere kunde hos IBM, teleselskabet Sonofon, overlod i 2002 driften til DM-Data, der blev overtaget IBM. Sonofon står i dag selv for it-driften.

”IBM traf et valg om ikke at forny partnerskabet, da forretningsmodellen var ikke-tilfredsstillende for begge parter, derfor har Sonofon valgt sin egen løsning,” siger it-direktør Lars Rude Andersen til Morgenavisen Jyllands-Posten.

IBM mistede for en måned siden en trecifret millionkontrakt på drift af Post Danmarks it-systemer, og sidste år skred aftalen med Apotekerforeningen i svinget.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job