Så er Vista SP 1 klar på dansk

Den første service-pakke til styresystemet Windows Vista er klar til download i en dansksproget version. Opdateringer til XP er ligeledes på trapperne.

Artikel top billede

Service pack 1 (SP 1) til Windows Vista er nu klar til de danske brugere, og den kan hentes fra Microsofts webside.

Service pack 1 består hovedsageligt af en samling af opdateringer, som Microsoft har frigivet til styresystemet siden lanceringen i november 2006.,

De fleste forbedringer i SP 1 adresserer problemer knyttet til sikkerhed og ydelse.

Justeringerne handler blandt andet om diskfragmenterings-værktøjet, der er blevet opdateret, så man selv kan vælge, hvilken disk man ønsker at defragmentere,

Krypteringsprogrammet BitLocker giver nu mulighed for at kryptere andre drev end systemdrevet, og så er håndteringen af brugerkonti (UAC) blevet finjusteret, så man i højere grad bliver fri for de mange irriterende dialogbokse, der har væres skældt så meget ud.

Windows Genuine Advantage-funktionen (WGA), som holder styr på, om versionen er en kopi eller et originalt produkt har fået en overhaling, så pirater i større grad bliver hægtet af vognen.

Opdateringen fylder 544,3 megabyte.

Fortsættes...

XP SP 3 på trapperne

Vista SP1 har været klar siden begyndelsen af februar, men hidtil har den brede brugerskare ikke haft adgang til opdateringen.

Opdateringen blev i første omgang frigivet i fire sprogvarianter, men nu er den danske udgave altså også klar sammen med 35 andre sprogversioner.

SP 3 til XP i slutningen af måneden

Også Windows XP kan se frem til en renovering i form af Service Pack 3.

Som det også er tilfældet med SP 1 til Vista, vil XP SP 3 blive lanceret af to omgange.

Den første bølge vil indeholde sprogstøtte for kinesisk, engelsk, tysk, spansk, japansk og koreansk, og den kommer 29. april.

Den danske version vil indgå i anden lanceringsbølge, og den bliver tilgængelig cirka tre uger efter den første version.

De danske XP-brugere kan således forvente, at der kan opdateres i midten af maj.

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Datacenter & Automation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S