Fyrede Weinreich: Jeg forlader stillingen med stolthed

Interview: Efter 24 år i spidsen for SAS Institute skal Mogens Weinreich ud og lede efter nyt job. "Jeg forlader selskabet med stolthed," lyder det fra den fyrede direktør.

Artikel top billede

Trods besiddelsen af noget, der må være i nærheden af en rekord i den danske it-branche som direktøren for det hele i samme firma, er Mogens Weinrich fortrøstningsfuld, når det handler om fremtiden.

Det er han, selv om uenighed om strategien for den danske del af amerikanske SAS Institute netop har ført til en fyreseddel efter 24 år i spidsen for den danske del af forretningen.

”Jeg forlader selskabet med stolthed over det, som vi har skabt gennem årene,” siger han til Computerworld.

Største kontor i verden

Han peger på, at SAS Institute i Danmark på alle måder er en succes med knap 290 medarbejdere og en penetration, der ifølge Mogens Weinrich ligger fire-fem gange højere end de øvrige lande i Europa.

”Danmark er det største kontor på verdensplan i forhold til landets størrelse,” lyder det fra den nu fyrede direktør, der stadig sunder sig oven på samarbejdets ophør.

Det var uenighed om den fremtidige kurs med det amerikanske moderselskab, der førte til bruddet, lyder det i en pressemeddelelse fra SAS Institute.

Mogens Weinreich vil ikke uddybe oplysningerne.

”Det er jo stadig meget tæt på, og det er også så meget, som jeg kan bidrage med. Men der har helt klart været uenighed om strategien,” siger han.

Har der været uenighed om kommende nedskæringer?

”Det kan jeg ikke sige noget om. Men der kommer jo et tidspunkt, hvor man må skilles, og hvor man siger, at samarbejdet ikke kan fortsætte under de vilkår,” siger Mogens Weinrich.

Han var med til at etablere SAS Institute i Danmark i 1984 og har været registreret som administrerende direktør for selskabet siden september 1987.

”Det er jo lidt unikt at være samme sted i så mange år i den danske it-branche, og den tillid tager jeg lidt som en cadeau,” siger han.

De mange år i spidsen for det store selskab, der nærmest konstant har leveret pæne resultater som perler på en snor, gør også Mogens Weinrich fortrøstningsfuld, når det handler om fremtiden.

Indtil videre vil han dog lige trække vejret en ekstra gang.

”Det er en god ting, at man ikke farer frem for fuld fart med det samme, og det er jo sjældent, at man får mulighed til lige at tænke over, hvor man nu skal hen. Så det vil jeg bruge lidt tid på nu,” siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S