Microsofts RoundTable anklages for patentbrud

Firmaet FullView har anlagt sag mod Microsoft for at få standset video- og telekonferenceproduktet RoundTable, fordi Fullview har patent på et 360 graders kamerasystem.

Artikel top billede

Kamæleonen kan bevæge sine øjne, så den kan se 360 grader. Det samme kan et patenteret kamerasystem ved at sammenfatte flere videooptagelser.

Computerworld News Service: En virksomhed, der udvikler kameraer, der kan optage video med en vinkel på 360 grader, sagsøger Microsoft for patentkrænkelse med sit videokonference-produkt RoundTable.

I søgsmålet, der blev indgivet i sidste uge hos den amerikanske distriktsdomstol for Californiens Northern District, beder FullView domstolen om at kræve, at Microsoft standser salget af RoundTable og betaler FullView tredobbelt skadeserstatning.

FullViews patent, som bygger på andre patenter tilbage fra 1995, dækker et kamerasystem, der kombinerer synsvinklen fra adskillige kameraer til at skabe en sammenhængende synsvinkel på 360 grader.

Microsoft citerer patent

Ifølge FullView blev Microsoft opmærksom på det pågældende patent eller de forudgående patenter i 2003, før patentet blev tilkendt FullView i marts 2004. Microsoft citerer rent faktisk patentet, der har nummeret 6.700.711, i sin egen patentansøgning fra 2002.

RoundTable er et video- og telekonferenceprodukt, som Microsoft lancerede sidste år. Det har et kamera, som filmer personer, der kan sidde rundt om et konferencebord. Fjerndeltagere i konferencen kan således se video af alle i lokalet, og softwaren viser video af den person, der på ethvert givent tidspunkt taler.

En talskvinde fra Microsofts eksterne PR-firma udtaler, at Microsoft ikke er blevet officielt oplyst om søgsmålet og derfor ikke har nogen kommentarer.

Kendte kunder

Bruce Wecker, advokat hos Hosie Rice, firmaet der repræsenterer FullView, udtaler, at han ikke kan afsløre, om Microsoft og FullView diskuterede en udstedelse af licens til patentet. Han afviste også at forklare den præcise teknologi bag FullViews kamera-patent, som virksomheden hævder, Microsoft krænker.

FullViews direktør, Vic Nalwa, udarbejdede det originale FullView-kamera i 1995, mens han arbejdede for Bell Labs. Han var medstifter af FullView sammen med Lucent Technologies i 2000.

David Bowie er en af FullViews mere bemærkelsesværdige kunder. I 1999 var han vært for en webcast til abonnenter af hans internettjeneste, hvor han blev interviewet og øvede på en sang. Der vises still-billeder af begivenheden på FullViews website.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S