1. Fjerlette bærbare computere

Tilbage til artiklen: Her er seks af de mest lovende teknologier lige nu

Ultramobile pc’er og mobile internetenheder er ikke lige så nyttige som en god smartphone.

Den lidt større notebook pc er kommet langt, siden modeller som den massive Toshiba Protege, der kom for et par år siden.

Den havde en 17” skærm og blev markedsført som en erstatning for den stationære computer, hvilket i sig selv lyder tungt.

De populære Dell Latitude, der ikke er ret gamle, er ellers tunge nok – omkring 2,5 til 3 kilo - og er på ingen måde mobile.

Men mindre og nyere tilbud, for eksempel den ultrabærbare Asus EEE, kan heller ikke ramme helt rigtigt. Ja, den er let, men den mangler en masse af de funktioner, vi forventer på en bærbar computer.

Lette laptops som MacBook Air har mange brugbare funktioner ud over deres vægt. Og MacBook Air og ThinkPad X300 er virkelig banebrydende, selvom mange af anmeldelserne af MacBook Air ikke har været så positive.

En bærbar på 1,5 kilo med en stor skærm er det ultimative mål, og det er lykkes for både Apple og Lenovo.

Hvad er det så, der er så lovende?

Efterhånden som laptoppen bliver lettere, bliver man vant til at tage den med sig alle steder – på arbejde, derhjemme eller andre steder.

Det varer ikke længe, før der kommer flere lette laptops, der er fyldt med funktioner og rammer plet, hvilket betyder, at de ikke bliver stående på skrivebordet ret meget længere – og den stationære computers dage kan meget vel være talte.

Tilbage til artiklen: Her er seks af de mest lovende teknologier lige nu

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland