Flash-kort finansierer Microsoft-licenser på Eee PC

Asus vil sælge Windows XP-versionen af Eee PC 900 for den samme pris som den Linux-baserede søstermodel. Software-licenserne betales med mindre hukommelse.

Artikel top billede

Asus' næste udgave af den storsælgende Eee PC kommer til at koste præcis det samme, uanset man vælger licensprogrammet Windows XP eller den gratis Linux-distribution som styresystem på maskinen, det fortæller Asus’ nordiske presseansvarlige, Anders Haby.

For at dække de licensomkostninger, som er forbundet med XP og Microsoft Works - der erstatter Xandros og OpenOffice som styresystem og kontorpakke - bliver lagermediet i XP-modellen på 12 gigabyte, mod Linux-modellens 20 gigabyte lagerplads.

"Ved at sælge Eee PC med en mindre hukommelsesenhed kan kan vi financiere licenserne til Microsofts programmer," siger Anders Haby til Computerworld.

Sælger som varmt brød

Siden lanceringen 16. oktober sidste år er den lille bærbare computer blevet revet ned af hylderne og den præinstallerede Linux-distribution har således ikke lignet en barriere for salget.

Asus har dog en forventning om at ramme nye markedssegmenter med XP-versionen.

"Brugerne efterspørger den velkendte Windows-brugerflade," fortæller Account manager Keith Holtham til den australske nyhedsside APC, hvor Eee PC 900 netop er blevet lanceret.

"Vores mål er at levere en platform, som brugerne kan benytte deres farvorit-applikationer på," lyder det fra ham.

Så sent som i januar bekræftede en dansk Asus-repræsentant, at den lille maskine ville være at finde på de nordiske butikshylder i april, men det har man ikke nået fra Asus.

"Vi kan ganske enkelt ikke følge med efterspørgslen, selv om vi bygger to Eee PC i sekundet. Derfor kan jeg ikke sige, om vi kommer til at se en nordisk lancering af maskinen i andet eller tredje kvartal, eller hvornår det ellers måtte blive," siger Anders Haby.

Den foreløbige plan lyder dog på, at juni skulle være måneden, hvor minicomputer dukker op i Danmark.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job