Indiske megaleverandører invaderer Europa

Gartner ITXPO Barcelona: Indiske it-leverandører satser massivt på Europa. Gartner vurderer, at de i løbet af få år konkurrerer på lige fod med IBM og andre megakoncerner.

Artikel top billede

Indiske it-firmaer er på vej til at invadere de europæiske markeder. Sådan lyder en af analyserne fra analysehuset Gartner, som har kigget nærmere på de tre store it-leverandører TCS, Infosys og Wipro.

De indiske virksomheder har gennem en længere periode etableret sig på det britiske marked.

Nu begynder de også at røre på sig på de øvrige europæiske markeder.

"De er ikke trængt igennem på flere af de europæiske markeder, så de ser det som en stor mulighed," forklarer Ian Marriott , vice president for research i Gartner.

Gartner forventer, at de tre indiske giganter i de kommende tre år vil markere sig blandt de allerstørste it-leverandører, som IBM og HP med det nye EDS-opkøb.

"For tre år siden ville de ikke engang sidde med ved bordet, når vi taler om megaleverandører," siger Ian Marriott.

Han forklarer, at en virksomhed som TCS i dag har verdensklasse rekruttering, og virksomheden har blandt andet formået at ansætte 38.000 højtkvalificerede i løbet af et år. En opgave, der betød at virksomheden skulle gennemgå omkring en million ansøgninger.

Ian Marriott fortæller, at de indiske giganter stadig mangler at tage hånd om en del opgaver, før de kan matche de etablerede megafirmaer.

"Hvis vi ser på markedet i dag så kan man se, at de stadig er meget fokuserede på taktiske it-leverancer. Deres mål er at aflevere til tiden og holde systemerne kørende. De skal være bedre til strategisk it," siger Ian Marriott.

Store fordele globalt

Noget af det som vil drive de indiske leverandører helt frem i forreste række af globale it-firmaer er deres adgang til nogle af de fremtidens største markeder.

Gartner vurderer, at it-investeringerne i udviklede markeder vil blive overhalet af nye markeder i 2011. På telekommunikaitons-området alene forventer analysehuset it-inversteringer for omkring 263 milliarder dollars i 2011 i de nye markeder. Det er 30 milliarder mere end i etablerede markeder.

Og de indiske virksomheder har i sagens natur lettere adgang til et af de største, det indiske marked.

Garnter-analytiker og vice president Partha Lyengar mener, at de styrkede indiske firmaer er noget som it-chefer i hele verden skal forholde sig til. Fordi de i fremtiden kan blive vigtige leverandører også i Danmark.

"It-organisationerne skal lære at håndtere de her leverandører, fordi de vil være et billigt og effektivt alternativ til de traditionelle leverandører i fremtiden," siger Partha Lyengar.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics