23.000 elever til digital afgangsprøve uden nedbrud

23.000 Folkeskoleelever gennemførte mandag en afgangseksamen i biologi uden papir. Dermed er Skolestyrelsen halvejs gennem sin egen eksamen i den digitale afgangsprøve.

Artikel top billede

23.000 danske folkeskoleelever brugte mandag dagen på at svede over biologiens mysterier ved deres afgangsprøve.

Men den egentlige eksaminand var Skolestyrelsen, der med testen af et digitalt system til afholdelse af eksamener krydsede fingre for en succesfuld gennemførelse af elevernes afgangsprøve. Styrelsen har ansvaret for de digitale prøver.

Forløb efter planen

De foreløbige meldinger vi har modtaget fra Cowi lyder på, at det forløb som det skulle," siger Martin Isenbecker, der er direktør i skolestyrelsen.

Selv om den sidste generalprøve forløb godt har teknikken i de sidste år drillet Skolestyrelsen betydeligt på vej mod målet mod eksaminer uden papir. Eksempelvis måtte den første generalprøve på systemet aflyses i marts.

Siden har Cowi rettet fejl i systemet. Og det ser ud til at være medvirkende til at Skolestyrelsens digitale prøvesystem faktisk bestod mandag.

"Vi har sammen med leverandøren Cowi gjort en del for at teste systemet op til de rigtige prøver," siger Martin Isenbecker.

Ifølge direktøren har Cowi udført adskillige test og justeringer af systemet for at sikre at systemet i år kan klare belastningen, når samtlige elever logger på.

Kostede samråd og ni millioner

Noget som gik helt galt ved samme lejlighed sidste år, og som kostede undervisningsminister Bertel Haarder et samråd og staten ni millioner kroner. Samtidig kom afgangseleverne sidste år aldrig op i geografi.

Men mandag ser det altså foreløbigt væsentligt bedre. Skolestyrelsen har i løbet af dagen stort set ikke modtaget nogen henvendelser fra skolerne, fortæller Martin Isenbecker.

"Vi kan se at der ikke har været pres på vores support. Og de henvendelser der er kommet til supporten har kunnet håndteres undervejs," siger Martin Isenbecker.

Belært af bitre erfaringer har Skolestyrelsen i år sørget for at have en plan b parat, hvis den digitale eksamen skulle give problemer. Således har alle skoler fået afgangsprøverne i papirform, så eleverne kan komme til eksamen, hvis teknikken går ned.

Godt at have Plan b

"Lige nu ser det godt ud, men vi er også glade for at skolerne har papirprøver liggende som backup, hvis noget skulle gå galt i morgen," fortæller han.

Martin Isenbecker fortæller at forløbet med de digitale afgangsprøver har lært ham meget.

"Man skal aldrig være skråsikker på noget, og det gælder om at have en god plan b, for alle tilfældes skyld," siger Martin Isenbecker.

Tirsdag skal 22.000 folkeskoleelever til afgangseksamen i geografi. Plan a er at gennemføre eksamen digitalt.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S