Endnu en it-folkeskole-eksamen i skabet

Også tirsdag lykkedes det Skolestyrelsen at gennemføre den digitale afgangseksamen. op mod 22.000 elever var til afgangsprøve i geografi uden problemer.

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

Omkring 22.000 folkeskoleelever gennemførte tirsdag den digitale afgangseksamen uden problemer.

Det fortæller Martin Isenbecker, der er direktør i Skolestyrelsen.

I går var op mod 23.000 elever til afgangseksamen i biologi uden problemer. Dermed har afgangsprøvet fungeret to dage i træk. Og det er direktøren glad for.

"Det ser ud til at det også i dag gik som det skulle.Vi mangler dog stadigvæk en detaljeret analyse fra Cowi af hvordan det gik, men deres foreløbige melding er, at det er gået godt," siger Martin Isenbecker.

Det er Skolestyrelsen som har ansvaret for systemet til afgangsprøven, der er leveret og drives af Cowi.

Hverken mandag eller tirsdag har Skolestyrelsens supportlinjer haft ret mange henvendelser fra skoler i forbindelse med den digitale afgangsprøve.

Systemet har været ramt af en lang række problemer. I foråret måtte en generalprøve helt aflyses, mens et nedbrud i sommers kostede ni millioner kroner og Undervisningsminister Bertel Haarder en tur i samråd.

Når det nu lykkes at gennemføre afgangsprøven uden problemer skyldes det ifølge direktøren ikke mindst at Cowi har gennemført generalprøver med rigtige elever til test af systemet.

"Det har givet en bedre sikkerhed for, at tingene kunne forløbe i god ro og orden," siger Martin Isenbecker.

Skolestyrelsen forventer at have en detaljeret analyse fra Cowi i løbet af et par dage.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura