Plaxo solgt til amerikansk medie-gigant

Den sociale netværkstjeneste Plaxo er blevet solgt til en amerikanske mediekæmpe.

Den sociale netværks-tjeneste Plaxo – der er i familie med tjenester som LinkedIn og Facebook – er blevet solgt til den amerikanske mediekæmpe Comcast, meddeler selskabet i en pressemeddelelse.

Comcast er USA’s største kabel-tv-udbyder og den næststørste bredbånds-leverandør.

Angiveligt betaler selskabet omkring 750 millioner kroner for Plaxo, men beløbet ligger angiveligt endnu ikke helt fast, idet det er afhængigt af, om Plaxo når de mål, som parterne har stillet op for de næste år.

Det ligger fast, at Comcast vil anvende Plaxo til at tilbyde sociale links på tværs af selskabets forskellige platforme – fra fjernsyn til trådløse enheder.

Comcast har partnerskaber med Sprint, Clearwire og Google, men har manglet en teknologi som Plaxos for at gøre koblingen komplet.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S