Artikel top billede

100 dollar-computeren er stadig et fatamorgana

Analysehuset Gartner har set nærmere på de mange bud på ultrabillige bærbare. 100 dollar-computeren kan ikke lade sig gøre, lyder konklusionen.

Den bærbare pc til 100 dollars er ikke lige rundt om hjørnet.

Sådan lyder vurderingen fra analysehuset Gartner, der har set nærmere på det marked, der er ved at opstå i blandt andet udviklingslandene.

Og Gartner er gået grundigt til værks.

PC-analytiker hos Gartner Meike Escherich fortæller, at Gartner har kigget på indersiden af tre forskellige computere i det de kalder ULPC-gruppen (Ultra lowprice PCs).

Og selv om Gartner anerkender, at fabrikanterne er kommet langt, så er ser Meike Escherich meget pessimistisk på muligheden for en 100 dollar-computer inden for en overskuelig fremtid.

"Vi kan ikke komme i nærheden af den pris i løbet af de næste år, fordi komponenterne er for dyre," siger Meike Escherich.

Hun forklarer, at Gartner har kigget nærmere på en hel række af de komponenter, der bruges og set på den forventede prisudvikling.

Og det hænger altså ikke sammen med en pris på 100 dollars.

Sund idé

Alligevel mener Meike Escherich og Gartner, at de billige computere har en fremtid.

"Ideen er fundamentalt sund, og jeg tror, at det vil være en form for succes. De er værd at holde øje med, fordi de åbner en mulighed for et nyt marked," siger Meike Escherich.

En chance for Linux

Meike Escherich mener, at man skal holde sig det store, nye marked for øje, når man taler om de billige computere.

"Det lyder som en filantropisk øvelse. Det er det ikke. Hvis man vil have endnu en milliard brugere, så skal man sænke prisen," konstaterer hun.

Gartner analytikeren peger på, at prisen på de bærbare computere ikke er den eneste succesparameter.

Også målretningen mod det nye og meget anderledes marked og udvikling af nye applikationer er centrale.

Meike Escherich mener, at Linux og open source har store muligheder med de nye computere. Både fordi prisen spiller en vigtig rolle - men også fordi Microsoft kan have svært ved at svare igen hurtigt nok.

"Linux er der på prisen, og på nye markeder skal alt oversættes, og det kan open source-miljøet få til at ske lettere. Det kan blive svært for Microsoft at indhente det forspring," siger Meike Escherich og peger blandt andet på de mange sprog, der tales alene i Afrika.

Gartner-analytikeren mener dog stadig, at udviklingen er i meget tidlig fase.

"Det, vi ser lige nu, er ikke engang projekter i babystadiet. De kan ikke kravle endnu. Du har brug for software og applikationer i stort antal, før der sker noget," konstaterer hun.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere