Sander klar med sine eksperter i åbne standarder

Ekspert-kabalen er gået op for videnskabsminister Helge Sander (V). En it-økonomi- og open source-ekspert er sidste medlem i det uafhængige udvalg, der skal vurdere ODF og OOXML i det offentlige.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Videnskabsministet Helge Sander (V) og it-ordførerne har fundet afløseren for Bo Vesterdorf, der takkede nej til at deltage i det ekspert-panel, der skal undersøge implementeringen af ODF- og OOXML-standarderne i den offentlige sektor.

Valget faldt på lektor Jens Hørlück ved Institut Institut for Økonomi ved Århus Universitet, hvor han forsker i it-økonomi, open source og projektledelse.

Med udpegningen af Jens Hørlück er hele panelet nu samlet og tæller formand jura-professor Mads Bryde Andersen fra Københavns Universitet, professor Kim Viborg Andersen fra Copenhagen Business School (CBS), professor Mogens Kühn Pedersen - ligeledes fra CBS - samt formand for Foreningen af Kommunale it-chefer, Jørgen Kristensen fra Egedal Kommune.

Glad videnskabsminister

Det er en glad videnskabsminister, der i dag kunne kunne offentliggøre det endelige udvalg.

"Jeg er meget glad for, at det er lykkedes at samle en bred kreds af eksperter, der dækker såvel juridiske, praktiske som økonomiske områder," lyder det fra Helge Sander i en pressemeddelelse.

Den uafhængige ekspert-gruppe skal sideløbende med Konkurrencestyrelsen undersøge de tekniske, juridiske og praktiske problemstillinger med hensyn til at implementere ODF og OOXML.

Den skal senere vurdere, om der skal satses på den ene eller begge dokument-standarder, når prøveperioden for de åbne standarder udløber 1. juli 2007.

"På baggrund af udvalgets vurdering, vil jeg i tæt dialog med Folketingets partier efterfølgende træffe beslutning om, hvorvidt begge formater fremover skal være obligatoriske for offentlige myndigheder," udtaler Helge Sander i pressemeddelelsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo