Sander klar med sine eksperter i åbne standarder

Ekspert-kabalen er gået op for videnskabsminister Helge Sander (V). En it-økonomi- og open source-ekspert er sidste medlem i det uafhængige udvalg, der skal vurdere ODF og OOXML i det offentlige.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Videnskabsministet Helge Sander (V) og it-ordførerne har fundet afløseren for Bo Vesterdorf, der takkede nej til at deltage i det ekspert-panel, der skal undersøge implementeringen af ODF- og OOXML-standarderne i den offentlige sektor.

Valget faldt på lektor Jens Hørlück ved Institut Institut for Økonomi ved Århus Universitet, hvor han forsker i it-økonomi, open source og projektledelse.

Med udpegningen af Jens Hørlück er hele panelet nu samlet og tæller formand jura-professor Mads Bryde Andersen fra Københavns Universitet, professor Kim Viborg Andersen fra Copenhagen Business School (CBS), professor Mogens Kühn Pedersen - ligeledes fra CBS - samt formand for Foreningen af Kommunale it-chefer, Jørgen Kristensen fra Egedal Kommune.

Glad videnskabsminister

Det er en glad videnskabsminister, der i dag kunne kunne offentliggøre det endelige udvalg.

"Jeg er meget glad for, at det er lykkedes at samle en bred kreds af eksperter, der dækker såvel juridiske, praktiske som økonomiske områder," lyder det fra Helge Sander i en pressemeddelelse.

Den uafhængige ekspert-gruppe skal sideløbende med Konkurrencestyrelsen undersøge de tekniske, juridiske og praktiske problemstillinger med hensyn til at implementere ODF og OOXML.

Den skal senere vurdere, om der skal satses på den ene eller begge dokument-standarder, når prøveperioden for de åbne standarder udløber 1. juli 2007.

"På baggrund af udvalgets vurdering, vil jeg i tæt dialog med Folketingets partier efterfølgende træffe beslutning om, hvorvidt begge formater fremover skal være obligatoriske for offentlige myndigheder," udtaler Helge Sander i pressemeddelelsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S