Sander klar med sine eksperter i åbne standarder

Ekspert-kabalen er gået op for videnskabsminister Helge Sander (V). En it-økonomi- og open source-ekspert er sidste medlem i det uafhængige udvalg, der skal vurdere ODF og OOXML i det offentlige.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Videnskabsministet Helge Sander (V) og it-ordførerne har fundet afløseren for Bo Vesterdorf, der takkede nej til at deltage i det ekspert-panel, der skal undersøge implementeringen af ODF- og OOXML-standarderne i den offentlige sektor.

Valget faldt på lektor Jens Hørlück ved Institut Institut for Økonomi ved Århus Universitet, hvor han forsker i it-økonomi, open source og projektledelse.

Med udpegningen af Jens Hørlück er hele panelet nu samlet og tæller formand jura-professor Mads Bryde Andersen fra Københavns Universitet, professor Kim Viborg Andersen fra Copenhagen Business School (CBS), professor Mogens Kühn Pedersen - ligeledes fra CBS - samt formand for Foreningen af Kommunale it-chefer, Jørgen Kristensen fra Egedal Kommune.

Glad videnskabsminister

Det er en glad videnskabsminister, der i dag kunne kunne offentliggøre det endelige udvalg.

"Jeg er meget glad for, at det er lykkedes at samle en bred kreds af eksperter, der dækker såvel juridiske, praktiske som økonomiske områder," lyder det fra Helge Sander i en pressemeddelelse.

Den uafhængige ekspert-gruppe skal sideløbende med Konkurrencestyrelsen undersøge de tekniske, juridiske og praktiske problemstillinger med hensyn til at implementere ODF og OOXML.

Den skal senere vurdere, om der skal satses på den ene eller begge dokument-standarder, når prøveperioden for de åbne standarder udløber 1. juli 2007.

"På baggrund af udvalgets vurdering, vil jeg i tæt dialog med Folketingets partier efterfølgende træffe beslutning om, hvorvidt begge formater fremover skal være obligatoriske for offentlige myndigheder," udtaler Helge Sander i pressemeddelelsen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S