Sander klar med sine eksperter i åbne standarder

Ekspert-kabalen er gået op for videnskabsminister Helge Sander (V). En it-økonomi- og open source-ekspert er sidste medlem i det uafhængige udvalg, der skal vurdere ODF og OOXML i det offentlige.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Videnskabsministet Helge Sander (V) og it-ordførerne har fundet afløseren for Bo Vesterdorf, der takkede nej til at deltage i det ekspert-panel, der skal undersøge implementeringen af ODF- og OOXML-standarderne i den offentlige sektor.

Valget faldt på lektor Jens Hørlück ved Institut Institut for Økonomi ved Århus Universitet, hvor han forsker i it-økonomi, open source og projektledelse.

Med udpegningen af Jens Hørlück er hele panelet nu samlet og tæller formand jura-professor Mads Bryde Andersen fra Københavns Universitet, professor Kim Viborg Andersen fra Copenhagen Business School (CBS), professor Mogens Kühn Pedersen - ligeledes fra CBS - samt formand for Foreningen af Kommunale it-chefer, Jørgen Kristensen fra Egedal Kommune.

Glad videnskabsminister

Det er en glad videnskabsminister, der i dag kunne kunne offentliggøre det endelige udvalg.

"Jeg er meget glad for, at det er lykkedes at samle en bred kreds af eksperter, der dækker såvel juridiske, praktiske som økonomiske områder," lyder det fra Helge Sander i en pressemeddelelse.

Den uafhængige ekspert-gruppe skal sideløbende med Konkurrencestyrelsen undersøge de tekniske, juridiske og praktiske problemstillinger med hensyn til at implementere ODF og OOXML.

Den skal senere vurdere, om der skal satses på den ene eller begge dokument-standarder, når prøveperioden for de åbne standarder udløber 1. juli 2007.

"På baggrund af udvalgets vurdering, vil jeg i tæt dialog med Folketingets partier efterfølgende træffe beslutning om, hvorvidt begge formater fremover skal være obligatoriske for offentlige myndigheder," udtaler Helge Sander i pressemeddelelsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank