Dårligt salg koster danske it-bosser fed forgyldning

På grund af skuffede forventninger reducerer skærmproducenten Mermaid Technology prisen for den opkøbte virksomhed Acrossmedia med 22,5 millioner kroner.

Artikel top billede

Acrossmedia, der sidste år blev overtaget af konkurrenten Mermaid Technology, har fået kappet 22,5 millioner kroner af sin købspris.

Prisen var aftalt til i alt 35,2 millioner kroner under forudsætning af, at visse mål blev nået.

Men købet af Acrossmedia medførte ikke den forventede udvikling i salget på den korte bane, og de forventninger til 2008, som Acrossmedias tidligere ledelse havde, har vist sig at være for optimistiske.

"Resultater og validiteten i budgetterne blev ikke nået som aftalt, og vi har derfor reduceret købsprisen med 22,5 millioner kroner," fortæller Henrik Johnsen, administrerende direktør for Mermaid, der leverer skærme og digitale skilteløsninger.

Skandinaviens største

Henrik Johnsen understreger, at han fortsat anser Acrossmedia som et godt køb og en "fantastisk virksomhed," og at det samlede selskab i dag er Skandinaviens største, når det gælder forretningsområdet Dynamisk Digital Skiltning (DDS) til brug i instore marketing, informationsformidling og infotainment.

"Selvfølgelig var vi hellere gået gennem lydmuren på salgssiden, men det skal nok komme, for der er et meget stort potentiale i markedet for digital skiltning," siger Henrik Johnsen.

Den oprindelige aftalte købspris var på 35,2 millioner kroner fordelt på 2,6 millioner aktier og 2,5 millioner kroner i kontanter.

Kontantdelen forsvandt

Den justerede købspris lander på 12,7 millioner kroner svarende til lige godt en million aktier og ingen kontanter.

"Ledelsen i Acrossmedia er da muligvis skuffet over, at det alligevel ikke blev til 2,5 millioner kroner i kontanter, men Acrossmedia ejer på trods af reduktionen alligevel 13-14 procent af aktierne i Mermaid," siger Henrik Johnsen.

I halen på annonceringen af den ændrede købspris nedjusterer Mermaid sine forventningerne til regnskabsåret 2008.

Coop-aftale et plaster på såret

Den forventede omsætning reduceres fra 66–74 millioner kroner til 50–55 millioner, og det tidligere forventede EBITDA-resultat (resultat før renter, skat og af- og nedskrivninger) ændres fra seks-otte millioner til et resultat mellem nul og to millioner kroner

Som et plaster på såret landede Mermaid i sidste uge en ordre om levering af digitale skilteløsninger til samtlige Coop-kædens butikker.

Ordren blev vundet efter at Mermaid Technology's DDS-løsning gennem 10 måneder er blevet testet i konkurrence med andre DDS-udbydere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Digitaliseringen skaber muligheder – og sårbarheder. Beredskab er løsningen.

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S