Oracle skovler penge ind - vækst-strategien virker

Mægtige Oracle med Larry Ellison i spidsen verfer alle bekymringer om økonomisk afmatning af banen. Selskabet har eksplosive vækstrater og skovler penge ind. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Oracle)

Verdens næststørste softwareselskab, Oracle, skovler penge ind og vokser eksplosivt trods den globale økonomiske afmatning.

Det viser Oracles netop offentliggjorde resultat-liste for både selskabets fjerde regnskabskvartal og årsregnskab.

I kvartallet omsatte Oracle i alt for knap 35,4 milliarder kroner, hvilket svarer til en stigning på 24 procent i forhold til samme kvartal i fjor.

Den samlede omsætning for regnskabsåret 2008 lander dermed på 110 milliarder kroner – en stigning på 25 procent i forhold til regnskabsåret 2007.

Lægger æggene i mange kurve

Også indtjeningen giver julelys i øjnene hos Oracle.

Nettoindtjeningen for fjerde kvartal sted med 27 procent til 9,8 milliarder kroner, mens den for hele regnskabsåret steg med hele 29 procent til 27 milliarder kroner.

Det er mere, end analytikerne på Wall Street havde forventet.

Der er meget, der tyder på, at selskabet oplever en vis opblomstring på det amerikanske marked, der for et års tid siden ellers dykkede markant på grund af den finansielle krise på det såkaldte subprime-marked.

Det bekymrede Oracle en del, i det selskabet bygger en stor del af sin forretning på salg til banker.

Redningsplanken ser imidlertid ud til at være selskabets store geografiske spredning samt den meget store spredning i selskabets produkt-portefølje, der sigter efter mange brancher.

Nye vertikaler

Oracle har nemlig i flere år som led i sin vækst-strategi sigtet målrettet efter nye vertikaler og fører i den forbindelse fortsat en meget aggressiv opkøbs-strategi.

For eksempel har selskabet netop i denne uge købt Skywire Software, der udvikler software til forsikrings-branchen. Opkøbet følger i kølvandet på et tidligere opkøb af AdminServer, der arbejder i samme branche.

Oracle har ligeledes i denne uge meddelt, at det planlægger at etablere en helt ny forretnings-enhed inden for sundhed og forskning

Priserne går op op op

Den generelle økonomiske afmatning er tilsyneladende ikke noget, der martrer Oracle.

I hvert fald har det i den seneste tid hævet liste-priserne på en række produkter ret markant. Det skyldes angiveligt den svage dollar, i det Oracle kører med ens listepriser sat i dollar – og altså ikke kroner, euro, yen eller andre lokale valutaer - verden over.

Prisstigningen har dog fået flere selskaber – heriblandt en del danske – til at begynde med at afsøge markedet for alternativer til Oracle.

Det hører dog med i billedet, at listepriserne ikke nødvendigvis er den pris, som kunderne ender med at betale for produkterne, i det priserne ofte bliver sænket efter forhandlingsrunder.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job