IBM, Intel, Cisco og Microsoft sammen om sikkerhed

Fem af verdens største it-selskaber vil forsøge at forene kræfterne på sikkerhedsområdet, der er blevet voldsomt komplekst i de senere år. Det handler nemlig ikke længere om orme og virusser.

Artikel top billede

Fem af verdens største it-selskaber går sammen om at forbedre sikkerheden i it-verdenen.

Det drejer sig om Intel, IBM, Cisco, Juniper Networks og Microsoft. Den fælles organisation, som de nu grundlægger, kommer til at hedde ”Industry Consortium for Advancement of Security on the Internet” – eller Icasi.

De fem selskaber meddeler, at formålet med Icasi vil være ”proaktivt at adressere komplekse” sikkerheds-problematikker, der rammer en stribe produkter og platforme.

Arbejdet skal sikre mod forbedret beskyttelse af selskaber, offentlige myndigheder og borgere, lyder det fra de fem selskaber.

Icasi peger på, at sikkerheds-problematikken på nettet i de senere år er gået fra primært at have omhandlet orme og virusser til nu at være langt mere sofistikerede og omfangsrige.

Derfor meddeler de fem selskaber, at de vil stille en mekanisme til rådighed, som skal gøre det muligt for organisationer og selskaber at arbejde sammen om at få styr på truslerne.

Udmeldingen kommer i en tid, hvor der er meget ryk på sikkerhedsbranchen, hvilket blandt andre fremadstormende McAfees topchef, David DeWalt, fornylig fortalte om i et stort interview i Computerworld.

Du kan læse mere om organisationen her.

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S