Internettet sikkerhedsopdateret i smug

Et verdensomsændende, hemmeligholdt sikkerhedshul i DNS-strukturen under internettet blev i går lukket i dybeste hemmelighed ved en koordineret aktion.

Ved en storstilet koordineret aktion har en lang række firmer sammen med USA's Homeland Security lukket et sikkerhedshul i den såkaldte DNS-protokol (Domain Name System), som er nødvendig for at internettet fungerer.

Det skriver flere amerikanske aviser, heriblandt Wall Street Journal.

Sikkerhedshullet har været holdt hemmeligt i seks måneder og gjorde det muligt for eksempelvis hackere at omdirigere internettrafikken frit. Det kan misbruges til blandt andet identitetstyveri, phishing og svindel med kreditkort.

Farligere end virus

Ifølge avisen var truslen fra det nu lukkede sikkerhedshul større end ved traditionelle computervira eller hacker-angreb, som angriber selvstændige computere eller it-systemer.

DNS-protokollen er nemlig den underliggende struktur, en slags telefonbog over internettet, hvor computere slår ip-nummeret op på den side brugeren vil besøge. Dermed gør DNS-systemet det muligt for internetbrugerne faktisk at nå frem til den internetside de har tænkt sig at besøge.

"This is the largest synchronized security upgrade in the history of the Internet," said a statement from the Computer Security Response Team, or CERT, a division of Homeland Security. "An attacker could easily take over portions of the Internet and redirect users to arbitrary and malicious locations."

Sikkerhedsopdateringen af DNS-systemet blev udført samtidig af en lang række firmaer og leverandører af netværksudstyr og serversystemer, der på samme tid udgav opdateringsoftware til deres brugere, skriver Wall Street Journal.

Holdt hul hemmeligt

Hullet har været kendt i et halvt år og blev ved et tilfælde fundet af sikkerhedskonsulenten Dan Kaminsky, som varslede den amerikanske regering. Hullet blev herefter holdt hemmeligt for at give udviklere og producenter mulighed for at finde en løsning på problemet.

Ifølge avisen har Dan Kaminsky tænkt sig at fortælle flere detaljer om sikkerhedshullet om en måneds tid.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S