Undersøgelse: Antallet af it-jobs vil falde i 2009

CIO'er i de store virksomheder planlægger drastiske reduktioner i projektansættelser, professionelle services og hardware.

Artikel top billede

Computerworld News Service: It-jobs er i stigende fare for såvel eksterne som interne ansatte, viser en undersøgelse foretaget blandt CIO'er af Goldman, Sachs & Co.

Virksomheder som leverer globale tjenester vil også kunne mærke krisen, der skyldes den nedadgående økonomi.

En anden undersøgelse viser, at fundamental pc-og netværkshardware såvel som professionelle tjenesteudbydere vil blive udsat for den største del af nedskæringerne.

Den viser også, at CIO'erne planlægger at sætte fokus på tiltag omkring besparelser frem for investering i ny teknologi.

Eksterne mest udsat

"Efterspørgslen efter it-projekter, som ikke er stærkt nødvendige, er faldet til det laveste punkt" i Goldman Sachs' 41 tidligere undersøgelser af ansatte i branchen, hvor 100 ledere med indflydelse på strategi er blevet spurgt om deres ansættelsesplaner i 2009.

Undersøgelsen fra Goldman Sachs angiver, at "i et udgifts-tynget it-budget-scenarie vil CIO'erne sandsynligvis først lede efter mulige nedskæringer af ressourcer blandt eksterne folk af mindre værdi."

Firmaet beskriver sin undersøgelse som "et tidligt advarselsflag" for tjenesteudbydernes 2009-planlægning af projekter.

De tiltænkte nedskæringer udgør en forskel fra sidste efterår.

Da ledere blev spurgt i oktober om hvilket område, de ville skære ned på, var svaret nul for interne ansættelser.

Tallet steg i februar til otte procent grundet nedgangen i økonomien. I juni svarede 11 procent, at de ville skære ned på antallet af interne programmører.

Men blandt projektansættelser står det langt værre til.

48 procent af de adspurgte svarede, at projektansatte vil blive skåret ned. Og 30 procent svarede, at on-site medarbejdere fra tredjepartsudbydere vil blive skåret ned. 12 procent af lederne siger, at de vil skære ned på antallet af medarbejdere hos off-shore tjenesteudbydere.

Konsulenter, hardwaremål og besparelser

Den anden undersøgelse fra Goldman Sachs så på planerne for investering i it-projekter i 2009. Denne undersøgelse viser også, at der er nedskæringer på vej.

"Det handler om return of investment. CIO'erne har udtrykt, at de køber efter, hvad de skal bruge og ikke efter, hvad de gerne vil have, at de ofte skalerer ordrer ned, så de passer ind i budgettet, og at de leder efter løsninger med en høj og hurtig return of investment," skriver forfatterne til undersøgelsen.

Investeringsundersøgelsen indikerer, at CIO'erne ser det "største potentiale for besparelser ved it omkring netværksudstyr."

Hele 47 procent af de adspurgte svarer, at de sandsynligvis vil skære ned på udgifter til indkøb af pc-systemer, servere og opbevaring.

Besparelserne vil ikke være begrænsede til udstyr.

42 procent af CIO'erne angiver, at de er "tøvende med at bruge penge på tredjeparts services."

Det svarer til nedgangen i interessen for it-projekter, som ikke er stærkt nødvendige, og kan tyde på at virksomhederne kommer til at være mere afhængige af interne it-folk.

Oversat af Jens Genders

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S