GSM-licensernes fremtid svæver i det uvisse

Den svenske regering overvejer at kalde GSM-licenser tilbage og sælge dem igen i 2010. IT- og Telestyrelsen afventer en sag fra EU, inden en lignende beslutning kan træffes i Danmark.

Artikel top billede

Teleselskaberne har betalt milliarder for tilladelser til at bruge dele af frekvensbåndet til mobiltelefoni.

Om et par år udløber de første af tilladelserne i Sverige, og det kan betyde, at tilladelserne bliver kaldt tilbage, og de svenske teleselskaber igen skal frem med den store tegnebog for at få ret til frekvenserne.

I Sverige udløber de første tilladelser allerede i 2010, og nu har en særlig undersøger anbefalet den svenske regering at trække licenserne tilbage og holde en ny auktion.

Et træk som vil give de svenske mobiloperatører både en økonomisk øretæve og samtidig åbne for at konkurrenten 3, der i dag ikke har en GSM-tilladelse, kan komme ind på markedet.

Den svenske regering har endnu ikke meldt ud, hvordan den stiller sig til forslaget.

Danmark venter på EU

En lignende beslutning kan blive aktuel i Danmark, men de danske tilladelser udløber senere end de svenske, så den danske regering har lidt længere betænkningstid.

I Danmark udløber de første frekvenstilladelser til GSM 900 i 2011 og 2012. De kan tilbagekaldes til IT- og Telestyrelsen eller løbe videre i 10 år.

Indtil videre er der ikke taget stilling til, hvad der skal ske med de danske tilladelser.

Kontorchef i styrelsens mobilkontor Helle Bøjen Larsen forklarer, at EU-kommisionen lige nu arbejder på en beslutning om at gøre GSM-tilladelserne mere fleksible, så man for eksempel kan bruge den til 3G.

Men kommisionens beslutning er blevet forsinket, og den er formentlig først klar næste år.

"Vi afventer EU-kommisionens beslutning, og så skal vi i Danmark så træffe en beslutning om, hvordan den skal implementeres, og om det betyder, at vi skal omfordele frekvenser for at undgå konkurrenceforvridning," siger Helle Bøjen Larsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory